4 съвета за положителни мисли и устойчива нагласа на ума
Много хора познават негативните мисловни спирали и знаят колко е трудно да се освободиш от тях. Тревогите на някои са свързани с въпроси от глобален характер – земетресения, пандемии, войни. При други преобладават лични теми, които им пречат да запазят оптимизма си и да гледат с увереност на бъдещето. Но всеки човек може да се научи да мисли позитивно. Долните съвети ще ви помогнат да настоите ума си така, че дори в трудни времена да не се губите във въртележката на негативните мисли.
1. Идентифицирайте негативните мисли
За да успеем да променим негативните си мисли и убеждения, най-напред трябва да ги осъзнаем. Вслушайте се внимателно в онова, което ви говори вашата глава. Вътрешният ви критик унижава ли ви постоянно? Преживявате ли в мислите си отново и отново трудни ситуации от миналото? Или винаги изхождате от най-лошото и рисувате мрачни сценарии за бъдещето? Представяте ли си в черни краски неща, които още не са се случили и навярно никога няма да се случат? Вероятно ще ви помогне да записвате такива мисли веднага след като ви връхлетят. Така ще са винаги пред очите ви, за да видите колко излишно си усложнявате живота.
2. Приемете мислите си
Много е важно пълното приемане на моментното състояние – включително мислите. Често ни се иска да отхвърлим директно всичко негативно и се опитваме с всички сили да го потиснем. По правило това не функционира. Защото също като неуспехите и деструктивните мисли е необходимо първо да приемем отрицателните чувства изцяло, преди да ги оставим да си отидат. Може да опитате с медитация. Класическата осъзната медитация ни учи именно на това: да приемаме всичко точно такова, каквото е в момента. В идеалния случай в определен момент ще престанете да гледате на мислите си като на неоспорима истина, а като на нещо, което се разиграва само в главата – и то основано на това, с което го подхранвате. Така ще ви се удаде да поемете контрол над мисленето си.
3. Променете перспективата си
Следващата стъпка е да поработите върху гледната си точка. Щом ви сполети негативна мисъл, приемете я и се опитайте да я обърнете в положителна. Например вместо: „По дяволите, тотално оплесках разговора с клиента!“ си кажете: „Този разговор не мина добре. Но сега вече знам за какво трябва специално да внимавам и следващия път ще се справя.“ Разбира се, за това е нужно упражнение и най-вече в началото изисква много усилия. Но ако работим упорито върху това да не виждаме само лошото, но и възможностите, които ни се предоставят всеки ден, можем да тренираме този начин на позитивно мислене - също като мускул. С времето ще става все по-лесно. Разковничето е редовното повторение – трябва да ни стане навик да не изпадаме веднага в негативен мисловен модел.
4. Упражнявайте благодарност
За да упражните положително мислене конкретно, благодарността е превъзходен инструмент. Например може да си водите дневник за благодарности, в който да събирате всичко, за което сте благодарни в момента. Но може би е достатъчно дори само да си припомняте тези аспекти в определен момент от деня – например вечер преди заспиване. Защото точно в трудни периоди признателността е важна, за да не забравяте какво имате. Вярно, че на човек, чиято страна е във война, или който преживява житейска криза като загуба на близък, това едва ли ще помогне особено. Но ако по принцип сме добре и разполагаме с всичко нужно за живота – хубав дом, достатъчно храна, може би щастлива връзка, деца или домашни любимци и работа – тогава е полезно да се фокусираме върху тези неща, вместо върху сфери, в които в момента не всичко е наред.
С тези стъпки можете да култивирате открита, силна нагласа на ума, в която понякога неизбежно ще се промъкват и негативни мисли, но няма да вземат превес. Възможно е да мине известно време, преди да престанете да изпадате в стария модел. Но си заслужава да опитате, защото така ще съумявате да яхате големите и малките вълни на живота, без да се оставяте да ви завлекат.