Много родители държат името на детето им да звучи нормално във всяка езикова среда, а не например в Канада да се сепват, когато чуят името Цветан или Славейко, или пък в Австрия да недоумяват какво означава Зорница или Багра. Има немалко и женски, и мъжки имена, които звучат почти идентично в различните страни: Мария, Изабела, Ема, Теодор, Евгени, а най-популярното име за момиче в цял свят е София.

Някои наименования дават повече увереност, че детето ви няма да се чувства игнорирано заради името си в Европа и страните от Северна Америка да речем. Защото, съгласете се, че името доста влияе на възприятията и това е особено важно, ако е от смесено семейство, например ако майката е българка, а бащата – чужденец.

Или често пътуват или живеят извън страната.

Максим

Името идва до нас от латински и означава „величайший“. Разпространено е в Италия като Масимо, в испаноговорящите страни – Максимо, в Гърция – Максимос. Максим се среща често и в Унгария и в много други страни и това име са носили много видни хора: византийският богослов Максим Изповедник, българският патриарх Максим, немският физик Макс Планк, писателят Максим Горки, актьор Максимилиан Шел.

Ангел/ина

Латинското мъжко име Ангелус се смята за „кръстник“ на всички Ангеловци и Ангелини по света, и е произлязло от гръцкото „ангелос“ - ангел. Във всички култури, където понятието "ангел" е познато, родителите кръщават момичета така, придавайки му конкретно звучене: Анжелин във Франция, Ейнджъл и Анджелина в англоговорящите страни, Анхелина в Испания, Анделин в Чехия, Ангела в Германия.

Анджелина Джоли, снимка: Guliver / Getty

У нас се среща и в мъжкия си вариант Ангелин.

Александър

Алекс изглежда държи палмата на първенството – то е популярно в цял свят: испанците кръщават момчетата си Алехандро, в Германия, Швеция, Дания и Холандия то е Александер, в Италия – Алесандро, в Унгария – Шандор.

На гръцки Александър се превежда като „защитник“, „мъж“, „човек“. Знаменити Александровци има много по целия свят: Александър Македонски, писателят Александър Пушкин, изобретателят Александър Бел.