Рижавите, хората с лунички; естествено къдравите коси, хората с гърбав нос… Ето кои черти на външността се предават по наследство и ни правят уникални:

Тъмни очи

Видим ли такъв човек, моментално се сещаме за руската балада „Очи чёрные“ и сме наясно, че ако и двамата родители са с тъмни очи, би било рядкост да си родят синеоко детенце.

Вероятността очите на сина или дъщеря ви да са също тъмни, като вашите, обаче, е 75%. При останалите 25% шансът е и двамата родители да имат в своя геном рецесивни гени на синеоки, зеленооки или сиви очи – гени, които се пренасят от баби, дядовци или други родственици.

Затова понякога е изненадващо, че родители с кафяви очи имат синеоко чедо. Но това е сравнително рядко – когато рецесивните гени се срещнат едни с други, се ражда светлооко дете, което не прилича на родителите си по цвета на очите. Но прилича на прародителите.

Снимка: Guliver / iStock

Тъмни коси

Те също са доминанта и техният пигмент често преобладава и ако единият родител е брюнет, а другият – светлокос, вероятността детето да бъде с тъмни коси е много голяма.

Истината е, че и тук процентът не надвишава 80 и шансът хлапето да е русо си остава. По-често става така, че детето е с тъмни коси при майка и баща блондини, защото рецесивните гени на тъмните коси са автоматично заложени в детския геном.