Много родители не могат да отказват нищо на децата си. Дори когато решат, че ще бъдат твърди и ще останат непреклонни, малкото човече намира начин да получи своето – дали защото не ни дава сърце да му откажем, дали защото искаме да избегнем някоя детска истерия, дали защото просто сме мекушави. Сега ще ви представим обаче 6 причини, поради което трябва да казвате по-често „Не“ на децата си – това ще ги направи по-силни, самостоятелни и самоуверени.

1. У тях се създава усещане за правила и дисциплина.

Когато казвате „не“ на децата си, трябва да знаете, че това е най-сигурният начин да поставите граници пред тях. Те научават, че не могат да ги прекрачват и ако все пак го направят, ще има последствия. Следователно се учат да поемат отговорност за действията си. Също така разбират, че в този живот невинаги става това, което искаме. Съветваме ви обаче да измислите също добра причина за отказа си, защото децата рядко приемат просто „не“ за отговор.

2. Придобиват самочувствие.

Противно на всеобщите разбирания, че човек трупа самочувствие, като получава похвали, психолозите смятат, че всъщност не помагаме на децата си да изградят самочувствие, като постоянно им повтаряме колко са страхотни и невероятни. Трябва да ги окуражаваме да правят разни неща сами, да се престрашават да действат, което означава, че понякога трябва да им казваме „Не“. Може би ще се почувстват тъжни и разочаровани, но ще успеят да намерят друг начин да получат това, което искат, или начин да разрешат проблема.

3. Ще се научат да правят разлика между нуждите и желанията си.

Децата много лесно могат да се запалят по някоя нова играчка от рекламата по телевизията и съвсем естествено да я поискат. Особено ако техните приятели вече я имат. Като родител, се налага да им обясните, че те нямат нужда от тази играчка и че вече имат достатъчно много други страхотни играчки. Опитайте да ги накарате да разберат, че играчките няма да ги направят щастливи. А ако все пак се почувстват щастливи, това ще е за кратко, докато не се появи следващата играчка, която да искат. Ще разберат, че нуждата и желанието са две различни неща.