Как да кажем „не“ на детето, без да отприщим истерия
Всеки знае, че без „не“ животът е невъзможен, защото няма начин всичко да бъде позволено.
Как обаче да отказваме правилно, така че да не получим обратен ефект? Анна Крайнова, семеен и детски психолог има какво да ни посъветва:
Когато родителите кажат „не“, обикновено изпитват три вида затруднения. За някои е трудно да подберат точните думи, така че да не обидят детето.
За други въобще е трудно да произнесат „не“ и всеки път трябва да преодоляват вътрешните си бариери.
Трети просто не могат да издържат на бурния отклик и негативни заявления от страна на детето от сорта на: “Ти си лоша“, „Ти не ме обичаш“, , „Аз не те обичам“. В тези случай родителите са по натиска на цяла гама от емоции – от чувство за собствана вина и яд, до пълна безпомощност.
Въпреки това, забрани трябва да има. Те са жизнено необходими.
Защо са нужни забраните
За детето не е лесно да се примири с ограниченията. А за него е още по-трудно да контролира емоциите си. В живота обаче ще се наложи то да се сблъсква със ситуации, когато няма да е точно така , както на него му се иска. И е много по-добре да се научи и да добие опит чрез контакта с най-близките си хора. Тогава ще срещне съпреживяване, подкрепа и помощ да разбере собствените си емоции.
Така че не бива да се страхуваме да кажем „не“. Запомнете: забраните са жизнено необходими. Родителското „не“ помага да се установят граници, които са нужни за нормалното развитие на психиката на детето. То е нещо като опора, като стена, която му дава чувство на безопасност. Без ограничения светът за детето няма да е безопасно място.
Естествено е, че то реагира отрицателно на всяко ограничение. Така то проверява границите, които искате да му наложите и се опитва да ги разшири.
Ако обаче сте спокойни и последователни, ако работите със таткото на един фронт, детето ще приеме новите правила.
Кой е главният
Важно е семейството да има йерархия. Това става, когато родителите заемат главната ръководна роля по отношение на детето. С други думи те са спокойните, силните и уравновесени възрастни, които се справят със своите емоции и помагат на детето да се справи със собствените си чувства.
Така децата получават усещане за грижа, любов, а най-важното - за безопасност. А това им помага да се справят с тревогата.
Ако йерархията е нарушена, детето не чувства нищо от това.
Чести грешки
Ако родителите се страхуват да поемат отговорност, те общуват с детето си от позицията на „приятели“ и ще им е трудно да отказват и да забраняват.
Ако възрастният заеме позицията на детето, той очаква от него утеха. Такива майки и бащи често казват: „Съжали се над мама. Аз имам толкова работа, а ти не преставаш със своите капризи!“ , „Татко ти така се уморява от работата, пощади го пони днес!“
Други родители постъпват още по-неправилно – действат от позиция на властта си и с насилие. Всяка ситуация, която налага на детето да се каже „не“ , у тях извиква раздразнение и яд. И те отправят апел не към поведението на детето или към конкретната ситуация, а го изкарват виновно и „лошо“. И казват: „Ти си лош, ти правиш, каквото си решиш!“, „Интересуват те само забавления – да играеш електронни игри, да гледа филмчета“, „Как не те е срам. Аз толкова се старя, а ти“.
Продължава на страницата на Новите родители