Ако родителите успеят да възпитат тези 6 качества у детето, това ще му помогне в по-късна възраст – както в кариерата, така и в отношенията с другите. Психолозите отдавна са забелязали, че ако от ранна възраст родителите градят определени качества (например способността да защитават личните граници), децата стават по-успешни в бъдеще. И то във всички сфери на живота – от кариерата до семейството.
Кои са те, разказва психотерапевтката Ейми Морин.

Самодостатъчност

Ако детето ви е разстроено, че неговият приятел получава по-високи оценки, то по същество дава на другия човек власт над емоциите си.
Какво да направите: Заедно с детето си измислете фрази, които то може да си повтаря.
Използвайте думи, които показват, че то е отговорно за това как мисли, как се чувства и как се държи, независимо какво правят другите.
Това ще му помогне да заглуши негативните гласове в главата си.
Най-ефективни са кратките и лесни за запомняне фрази:

"Действам уверено."

„Достатъчно добър съм.“

"Избирам да бъда щастлив днес"

Адаптивност

Независимо дали става дума за преход към ново училище, преместване в друг град, държава – промяната е стрес. Психологически силните деца разбират, че тя винаги е към по-добро, дори ако в началото не изглежда така.
Какво да направите: Когато детето е изправено пред голяма промяна, помолете го да сподели подробно чувствата си. Най-важното е, да му помогнете да намери правилните думи, за да опише състоянието си. Например: тъжен съм, щастлив съм ...(разочарован, нервен, нетърпелив).

Способност да каже „не“

Често за децата е трудно да кажат "не", защото се чувстват неудобно. Трябва да намерят смелост да го правят по-често и ще открият, че с времето става по-лесно. Категоричният отказ намалява стреса, когато са принудени да правят това, което не искат.
Какво да направите: Когато детето ви е изправено пред избор да каже „да“ или „не“, попитайте го какви жертви ще направи, ако каже “да“. След това попитайте: "Готов ли си всъщност да направиш това?"
Помогнете му да събере смелост и да кажат „не“.
Измислете учтиви начини да откаже на някого:

"Не, не мога". (Не винаги е необходимо да се обяснява причината.)

"Много ви благодаря за поканата, но имам други планове."

„Трябва да помисля.“

„Не ми се прави това днес, но благодаря."

Продължава на страницата на Новите родители