Много от проблемите ни съществуват само в съзнанието ни. Те не са резултат от някакви събития, неуспехи или действия на други хора, а просто следствие от няколко вредни ментални навика.

Вижте тези 10 форми на поведение, от които ако успеете да се освободите, ще решите много свои проблеми и веднага ще усетите положителна промяна в живота си.

1. Не правете прибързани изводи.

Този на пръв поглед незначителен навик може доста да усложни живота ви. От една страна, когато вярвате, че знаете какво ще се случи, приспивате вниманието си и започвате да действате на базата на предположения. А повечето от тях обикновено са абсолютно неверни. Оттам неправилни са и действията. Другата лоша страна на този навик е, че ние много често си мислим, че знаем защо хората правят това или онова или че знаем какво точно си мислят. Отново из основи погрешно! А точно това, както нищо друго, разрушава отношенията.

2. Не драматизирайте.

Много от нас раздухват дребните неуспехи и проблеми до мащабите на гигантски катастрофи и реагират в съответствие с тези „смъртоносно-опасни“ ситуации. Защо го правим? Кой знае, може би така се чувстваме по-важни и значителни... Във всеки случай това е колкото глупаво, толкова и пагубно и неефективно.

3. Не въвеждайте правила.

Огромна част от всички „трябва“ и „длъжен съм“, които ни съпътстват в живота, са безполезни. Единственото, което ни носят, е стрес и чувство за вина. Следвайки тези въображаеми правила, ние затормозяваме мозъка си с ненужни препятствия и детински порядки. А когато се опитваме да налагаме тези правила и на другите, тогава се превръщаме в досадно мрънкало или в самоуверен фанатик.

4. Избягвайте стереотипите и етикетите.

Думите, които използвате, могат да ви направят уязвими. Негативният език и критиката пораждат и такова мислене. Опитвайки се да натикате всяко нещо в определени категории, вие спирате да виждате истинското му значение, още повече че и ограничавате своето мислене до степен на безполезност.

5. Не бъдете перфекционисти.

Животът никога не е „черно и бяло“, нито пък „всичко или нищо“. В повечето случаи „достатъчно“ означава именно „достатъчно“. Ако търсите перфектната работа например, то по-вероятно е да не я намерите никога, тъй като всички възможности ще ви се струват по-лоши отколкото са в действителност. Перфекционизмът е ментален проблем, който най-често не носи никакво удоволствие и удовлетворение, и всеки път ни изпраща в търсене на нещо, което не съществува.