Отдавна е известно, че цъфтящите растения привличат насекомите със своя аромат и външен вид. Едно актуално проучване обаче подсказва, че цветята вероятно използват и по-подмолни тактики, за да осигурят разпространението на своите полени.

Експериментите на учени от Университета на Нюкасъл (Обединеното кралство) показаха, че кофеинът подобрява способността на пчелите да запомнят определен аромат. По-конкретно, насекомите вкусили захарен сироп, подправен с кофеин, са се оказали двойно по-способни да идентифицират аромат, с който са се запознали три дни по-рано. Според изследователите това специфично въздействие на кофеина върху разпознаването на аромати и функционирането на паметта при пчелите говори в полза на предположението, че растенията „подправят” своя нектар с пристрастяващи вещества, за да си осигурят лоялността на пчелите и другите опрашващи насекоми. За това говори и фактът, че никотинът и кофеинът, които са най-масово използваните от хората психоактивни субстанции, са сред веществата, съдържащи се в нектара на много цъфтящи растения.

До момента се смяташе, че тяхната основна функция е да отблъскват вредителите с горчивия си вкус. Актуалните изследвания обаче показват, че цветята поддържат точният баланс от пристрастяващи вещества, които са в достатъчно количество, за да се харесват на пчелите, но не са толкова много, че да ги отблъснат с вкуса си.