Замърсеният въздух променя химическия състав и структурата на мозъка на детето, установиха американски учени от университета на Синсинати. 
Газовете от автомобилите и замърсяването на въздуха от промишлените предприятия могат да окажат негативно въздействие на структурата на мозъка, което прави децата по-тревожни.
Учените от години отчитат нарастване на психическите разстройства, забавяне в процесите на обучение и развитие на децата, а същото така увеличаване на болните от астма и наднормено тегло особено в райони със силно замърсен въздух.
Сега те успяха да докажат причинно следствената връзка със сканиране на мозъка. Изследването показва, че колко по-високо е замърсяването на въздуха, който подрастващите вдишват, толкова по-високо е нивото на метаболитите в организма им. И тези матаболити са свързани не само с тревожните разстройства, но и с други увреждания на мозъка.

Въздухът в големите градове съдържа коктейл от отрови: твърди частици, прах, сажди, дим. Частиците азотен двуокис с диаметър под 10 микрона увреждат белия дроб. Установено е, че ако концентрацията им се увеличи само с 5-10 микрограма в един кубичен метър въздух, опасността от астма се увеличава 20 пъти. 
Заедно с твърдите частици, във въздуха има серен двуокис, азотни съединения и бензинови изпарения.
Особено опасен е въглеродният окис, който се освобождава при непълното изгаряне на горивото от автомобилите. Той остава във въздуха около месец като понижава способността на кръвта да пренася кислород. Страда сърцето и най-вече мозъкът. Това се отразява на хора от всяка възраст.
Мръсният въздух обаче е особено опасен за децата – като се започне още от вътреутробното развитие и се стигне до по-късна детска възраст, защото мозъкът им продължава да се развива.

Източник: Новите родители