Разпознаването на лица е от ключове значение, когато става въпрос за функциониране и комуникиране в сложни общества. И до момента основно се смяташе, че за да се осъществи, е необходима мощта на мозък от калибъра на човешкия. Но ново изследване откри, че не други, а именно насекомите също притежават тази способност. Учените са установили, че пчелата и европейската оса имат механизми за обработка на визуалната информация, които са много сходни с тези, които функционират при хората.

И това е възможно абсолютно независимо от размера на мозъка на насекомите. Мозъкът на пчелата и осата съдържа по-малко от един милиона мозъчни клетки, което е съществено по-малко от 86-те милиарда неврони, с които разполага човешкия мозък. Разбирането на науката за това кой размер може да осъществи сложни задачи като разпознаването на лица и по какъв начин е не само интересно но ще има и значими практически последици. Това ще помогне да разберем как са се развили големите мозъци и как функционират. Отделно, може да ни помогне да разработим изкуствен интелект, който да е много по-ефективен от досега създадените.

Досега не беше известно какъв точно е механизмът при пчелите и осите: дали разпознаването на лицата на другите оси и пчели става посредством интерпретация на отделни черти на лицата, или посредством интерпретация на гещалт-тип образ, при който се интерпретира лицето като цяло. Оказва се, че насекомите разпознават лицата по холистичен начин и интерпретират информацията като цял образ, а не като отделно обработени черти.

Science Alert