„Ако нямам нищо друго за ядене, мога ли да ям от храната на кучето, без да се разболея?“ – пита Маркъс Г., читател на TodayIFoundOut.

Краткият отговор е, че, макар кучешката храна да не изглежда особено апетитна и (вероятно) да не е никак вкусна за нас, да – до голяма степен тя е безопасна за хората. С някои предупреждения.

Въпросът е от какви хранителни вещества имат нужда животните, и от какви – ние. И, разбира се, какви съставки съдържат готовите храни, които се предлагат на пазара.

Хранителните потребности на кучето са различни от тези на другите животни, включително и човека. Кучетата имат нужда от повече мазнини в сравнение с хората, тъй като те са основният  им енергиен източник. Те имат нужда и от повече протеини за изграждане на мускулна маса, и много по-малко въглехидрати (които подпомагат храносмилането им) в сравнение с хората. Кучетата могат сами да синтезират витамин С и нямат нужда да го получават от храната. Въпреки различните хранителни нужди днешните кучета ядат това, което и първите им питомни прародители – остатъците от човешката храна. Комерсиално разпространените храни за кучета обикновено съдържат „остатъчните продукти от човешкото хранително производство“ – или с други думи, хората взимат каквото им трябва от домашни животни, които отглеждат за храна; останалото отива за другите домашни животни. Според американската Асоциация за контрол на фуражите и животинските храни, това е напълно приемливо, ако рецептата отговаря на хранителните нужди на кучетата. Означава също така, че кучетата са се адаптирали да ядат голямо многообразие от храни. Много сухи храни съдържат ориз, пшеница и други растения, а освен това са богати на различни витамини и минерали.

Не е същото положението с котките. Те трябва да ядат много повече месо заради наличието на аминокиселината таурин, която е налична само в животинските продукти. За разлика от хората и други животни, котешкият организъм не може сам да произвежда таурин и трябва да си го набавя от храната. Ако не го получават, те бързо и трайно ще ослепеят, наред с други усложнения. Това важи и за други съставки. Котките имат нужда от животински протеини, за да си набавят нужните хранителни вещества. Те също така имат нужда от повече тиамин, витамин А и витамин С, отколкото кучетата и хората. Без храна, която съдържа повече от тези вещества, котките ще бъдат недохранени. В комерсиално произведените храни за котки редът на съставките е особено важен – първото нещо в списъка е основната съставка и останалите са в низходящ ред. Накратко: котките не могат да ядат само остатъци от човешката храна. А могат ли хората да ядат котешка?

На теория заради способността на човешкия организъм да се адаптира към най-разнообразни хранителни източници, хората могат да ядат както кучешка, така и котешка храна, независимо дали от консерви или на гранули, но… в ограничено количество.

Например, редовният висок прием на витамин А на животинска основа (от който в котешката храна има доста голямо количество) при хората може да причини безброй сериозни, дори фатални усложнения. Поради тази причина, витаминните добавки с добро качество витамин А на растителна основа чрез каротеноиди, като бета-каротин. В този случай, ако тялото ви се нуждае от повече витамин А, то ще превърне бета-каротина във витамин А; ако не, няма. Идващия от месото витамин А вече е във формата, която се използва от организма и може да се предозира.

С други думи: не трябва да ядете котешка храна всеки ден за закуска.