Динозаврите са бродели сред борови гори в Арктика, твърдят учени, изготвили първата реалистична картина на фауната през Кредния период, като по този начин разкриват странния свят на древните влечуги от преди 100 млн. години.

Експертите от Кралския университет Холоуей в Лондон твърдят, че климатът на полярните райони преди много време е бил сходен с днешния във Великобритания. Точно преди изчезването на динозаврите се е появила и растителност от типа на магнолиите за първи път.

За да направят картите си, изследователите изграждат база данни на всяко намерено място с фосилизирани гори. Общият им брой е няколко хиляди.

„Нашите данни показват, че чилийският бор араукария е покривал по-голямата част от планетата, особено в тропическите райони. – казва Емилиано Пералта-Медина, един от участниците в изследванията. – На по-умерени височини се е наблюдавал кипарис, докато в близост до Северния полюс е имало предимно бор.“

След като проучват фосилизираните пръстени на дърветата, учените откриват, че дърветата са растели два пъти по-бързо от днешните, особено тези в близост до полюсите. Това е пряко доказателство, че по времето на динозаврите климатът в този райони е бил по-топъл – подобно виреене на растителността е типично за умерения климат. Причината се крие в големите нива на въглеродния оксид – те са били три пъти по-високи в сравнение с днешните.

Ако нивата на въглеродния диоксид продължат да нарастват, ще настъпи нов Креден период на полюсите до 250 години, убеден е д-р Фалкън-Ланг. „Динозаврите обаче едва ли ще се завърнат“, допълва той.

По думите му може да настъпи нов Креден период на полюсите, ако нивата на въглердния оксид продължат да нарастват, но динозаврите едва ли ще някога ще се завърнат.

Източник: Daily Mail