Тъй като опасните пожари, предизвикани от литиево-йонни батерии, зачестяват, регулаторите и производителите търсят решения. За съжаление, една от разпространените стратегии може да причини сериозни вреди на здравето и да не помогне за забавяне или спиране на пожарите. В ново издание на списание Environmental Science & Technology се обяснява, че добавянето на забавители на горенето към пластмасовите корпуси, обгръщащи тези батерии, няма доказана полза за пожарната безопасност. Учените предупреждават още, че видовете забавители на горенето, широко използвани в корпусите на електрониката, са свързани с рак и други вреди за здравето и могат да попаднат в детски играчки, контейнери за храна и други продукти, произведени от рециклирана пластмаса.

„Използването на забавители на горенето в пластмасовите корпуси за батерии няма доказана полза и създава заплахи, които могат да траят поколения наред“, казва водещият автор Лидия Яхл, учен от Института за зелена научна политика. „Например токсичните забавители на горенето мигрират от пластмасите във въздуха и попадат в домашния прах, който ние неволно дишаме и поглъщаме. Когато тези забавящи горенето пластмаси се рециклират години по-късно, още хора ще бъдат изложени на въздействието им от продукти, произведени с рециклирана пластмаса.“

Литиево-йонните батерии захранват електрически автомобили и велосипеди и все повече преносими електронни устройства като смартфони и слушалки. С разширяването на употребата им се приемат стандарти за намаляване на сериозните рискове от пожар. Например „степента на огнеустойчивост“ на пластмасовите корпуси са общи изисквания, които се изпълняват чрез добавяне на химически забавители на горенето. Въпреки това няма публично достъпни изследвания, които да доказват, че това използване на забавители на горенето ограничава пожарите в батериите в реални условия. Пластмасовите забавители на горенето вероятно не могат да забавят или да спрат силно енергийните пожари от литиево-йонна батерия в състояние на термичен бяг.

„Да се опитваш да спреш пожарите, вследствие на термично бягство, като добавяш забавители на горенето към пластмасата, е все едно да добавиш вратичка към подводница. Това е безполезно усилие срещу огромна сила“, казва изтъкнатият учен в областта на пожарите д-р Вито Бабраускас. 

Широко използваните за тази цел забавители на горенето са органохалогени и органофосфати. Уви, те са свързани с рак, както и с неврологични, репродуктивни и имунни увреждания. Малките деца и бременните жени са най-уязвими. Авторите илюстрират как хората могат да бъдат изложени на въздействието на тези вредни химикали по време на производството на батерии, използването на оригиналния продукт (напр. слушалки или електронен велосипед), изхвърлянето и рециклирането, както и използването на рециклирани продукти (напр. прословутата черна пластмасова шпатула или поднос за суши).

Това няма да е първият случай, в който използването на забавители на горенето (с цел спазване на стандартите за запалимост) е довело до увреждане на здравето без доказани ползи за пожарната безопасност. Например, за съжаление, дългогодишният калифорнийски стандарт за запалимост на мебели не е намалил смъртността при пожари. В същото време един от най-често срещаните забавители на горенето, използван, за да се отговори на въпросния стандарт, е свързан със загубата на три до пет точки IQ сред децата в САЩ и с 300% увеличение на риска от смърт от рак. Откакто този стандарт е актуализиран преди десетилетие, за да може да се спазва без забавители на горенето, пожарите в мебели се сведоха до минимум или дори намаляха.

„Най-доброто решение - както за общественото здраве, така и за пожарната безопасност - е да се предотврати възникването на пожари в батерии“, казва съавторът Арлин Блум, изпълнителен директор на Института за зелена научна политика. „Стратегии като подобряване на системите за управление на батериите и спиране на използването на дефектни продукти могат да предотвратят опасни пожари, причинени от термично бягство. Това би спасило човешки животи както от пожари, така и от рак и много други вреди за здравето, свързани с огнезащитните вещества.“

Източник: EurekAlert