Световният океан се нагрява с ускорени темпове в две специфични ивици – една в южното полукълбо и една в северното. Това разкриват изследвания на учени от Нова Зеландия и САЩ, публикувани в Journal of Climate и цитирани от Phys.org.

Най-засегнатите географски ширини – около 40 градуса

И в двете полукълба зоните на най-бързо затопляне са около 40 градуса географска ширина:

  • Южно полукълбо (40–45° южна ширина): Регистрирано е най-бързото затопляне в световен мащаб. Най-силно е изразено в моретата около Нова Зеландия, Тасмания и в Атлантическия океан източно от Аржентина.

  • Северно полукълбо (около 40° северна ширина): Тук се наблюдава значително затопляне във водите източно от САЩ (Северен Атлантик) и източно от Япония (Северен Тихи океан).

Климатичен модел с ясно изразена структура

„Това е поразително откритие“, коментира д-р Кевин Тренберт, климатолог от Университета в Окланд и Националния център за атмосферни изследвания в Боулдър, Колорадо. „Не е обичайно климатичните данни да разкриват толкова отчетлив модел.“

Последици от затоплянето на океана

Повишаването на температурата на океанските води има сериозни екологични и климатични последици:

  • Нарушаване на морските екосистеми;

  • Повишаване на концентрацията на водни пари в атмосферата – силен парников газ;

  • Засилване на дъждовните бури и екстремните метеорологични явления.

Данни и методология

Според учените термичните ивици започват да се оформят след 2005 г., паралелно с изместването на струйното течение – силни ветрове, движещи се от запад на изток, както и с промени в океанските течения.

Изследователите са използвали безпрецедентно количество данни от атмосферата и океана, анализирайки температурни изменения в зони от по 1° географска ширина и на дълбочина до 2000 метра за периода 2000–2023 г.