Най-голямата биобанка с корали в света съхранява клетките им при -196°C в Сидни с надежда за възстановяване на Големия бариерен риф.

В зоологическата градина "Таронга" в Сидни, Австралия, се помещава най-голямата биобанка в света с криогенно съхранявани корали. Милиарди клетки, събирани ежегодно от Големия бариерен риф, се съхраняват в течен азот с надеждата да се подпомогне възстановяването на този уникален екосистемен феномен.

Коралите – замразени за бъдещето

От 2011 г. насам, в разгара на размножителния сезон, учени от природозащитното дружество „Таронга“ събират гаметите на коралите – яйцеклетки и сперматозоиди – в момента, в който те се освобождават във водата. Добавят се специални криопротектори, които предпазват клетките от увреждане при замразяване, като запазват тяхната цялост.

Засега яйцеклетките не могат да бъдат съхранявани, тъй като съдържат твърде много вода и мазнини, но други клетъчни типове успешно се събират и използват за научни цели и съхранение.

Студът – съюзник в опазването на рифа

Пробите се потапят в течен азот при минус 196 градуса по Целзий в строго контролирана среда, за да се избегнат температурни колебания. В момента биобанката съхранява проби от 34 от около 400-те вида корали, обитаващи Големия бариерен риф, като приоритет се дава на най-важните за екосистемната структура и функциониране.

Наука срещу климатичната криза

Събраните проби не се използват единствено за възпроизводство – те са безценен ресурс за научни изследвания и мониторинг на влиянието на климатичните промени, свръхулов и замърсяване. Именно тези фактори са основните заплахи за кораловите рифове в световен мащаб.

Според учени, ако глобалната температура се повиши с 1,5°C, между 70 и 90% от кораловите рифове могат да изчезнат – катастрофа с глобални последици за хората и екосистемите.