Пазители на горите: защита на горите на Европа от изменението на климата
Финансирани от Съюза изследователи обединяват авангардни научни изследвания с практиките на устойчивото горско стопанство, за да защитят горите ни и да запазят множеството ползи за околната среда, които те осигуряват.
От Михаела Несварова
Планината Фъгъраш в южна Румъния е дом на една от малкото останали девствени вековни гори на Европа.
Човешката дейност не е засегнала тези гори и те привличат с богато разнообразие от дървета — от издържащите на горещина дъбове по низините до иглолистните гори по високите части.
Ползи от горите
В тази все още девствена, защитена зона финансирани от Съюза изследователи работят с местните общности и със Световния фонд за природата, за да подпомагат ефективното управление на горите.
„Горите ни предоставят много ползи, а ние сме на път да ги изгубим“, казва д-р Сорин Шевал, старши изследовател в Националната метеорологична администрация на Румъния. Шевал ръководи четиригодишна, финансирана от ЕС инициатива, наречена OptFor-EU, която започва през 2023 г. и ще продължи до 2027 г.
Тя обединява експерти от Австрия, Германия, Италия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Испания, Румъния и Обединеното кралство. Целта на изследователския екип е да гарантира, че свързаните с управлението на горите решения в Европа отчитат ключовата им роля в защитата на околната ни среда и в компенсирането за някои от последиците от изменението на климата.
Естествено улавяне на въглероден диоксид
Горите заемат 43 % от територията на ЕС и са едни от най-ценните природни активи на Европа, като имат решаващо значение за улавянето на въглероден диоксид, регулирането на екосистемите и защитата на биологичното разнообразие. Освен че са красиви, те действат като мощни поглътители, които абсорбират CO₂ от атмосферата и спомагат борбата с изменението на климата.
Според Шевал това е причината фокусът на екипа от OptFor-EU да бъде не само върху това как изменението на климата въздейства на горите, но и как горите могат бъдат използвани по най-добрия начин за намаляване на отрицателното въздействие на изменението на климата.
„Горите могат да оцелеят без човека, но ние не можем да оцелеем без горите“, казва д-р Франческа Джанети. Тя е изследовател, специалист в сферата на горското стопанство и дистанционното наблюдение, асоциирана е с Флорентинския университет и работи с Шевал по проекта OptFor-EU.
Фокусът на научните изследвания на Джанети е прилагането на технологии за триизмерно дистанционно наблюдение в прецизното горско стопанство. Дистанционното наблюдение се използва за картографиране на растежа на горите и за оценка на приноса на градските гори за намаляване замърсяването на въздуха.
Включването на иновативни технологии в управлението на горите ще спомогне за по-добра осведоменост при вземане на решения, когато става въпрос за защитата на тези ценни природни пейзажи.
Горите под напрежение
Според Джанети съществуват много предизвикателства, които горските стопани трябва да отчитат ежедневно. Те трябва да обезпечават производството на достатъчно дървесина, докато се притесняват за ерозията, природните бедствия и липсата на вода. В същото време е необходимо да отчитат и последиците от изменението на климата.
Тези предизвикателства се усложняват от факта, че горите растат и се променят в течение на десетилетия.
„В управлението на горите не работим с година или месеци както в селското стопанство. Трябва да мислим за 80 до 100 години напред“, твърди Джанети. Ето защо сега ни е нужна система за подпомагане на управлението на горите, така че да можем да вземаме по-добри решения за бъдещето, добавя тя.
Заедно с горски стопани и с други заинтересовани лица, изследователите към OptFor-EU разработват система за подпомагане вземането на решения, която ще бъде свободно достъпна за тези, които участват в управлението на горите. Целта е да им се помогне да вземат възможно най-добре информирани решения.
Подпомагане на горските стопани
В тази връзка подходящото управление е от съществено значение, казва д-р Алесио Колалти, старши изследовател в Националния научноизследователски съвет на Италия, който специализира по екология на горите, цикли на въглерода и азота и моделиране на вегетацията.
„През последните години открихме, че управлението има много по-голямо въздействие върху горските екосистеми в сравнение със самото изменение на климата“, казва Колалти.
„Трябват ни добри и приспособени схеми за управление, за да подобрим устойчивостта на горите“, твърди той, като има предвид способността на горите да се справят с предизвикателствата и да се връщат към здравословно състояние след сериозни смущения като суша или буря.
Системата на OptFor-EU за подпомагане ще включва готови за употреба продукти, услуги и ръководство, съгласувани с целите на Парижкото споразумение относно изменението на климата, Европейския зелен пакт и новата стратегия на ЕС за горите за 2030 г.
Изграждане на устойчивост за екологосъобразно бъдеще
Използваните за изграждането на системата данни ще се извличат от осем казуса, по които се работи в разнообразни залесени зони в цяла Европа. Те варират от вековната полуестествена горска площ в Уитъм Уудс в Обединеното кралство до горите с жилави борове, от които се произвежда смола, в испанската област Естремадура.
Включени са също и признати природни резервати в планините около Флоренция в Италия, националният парк Čepkeliai – Dzūkija в Литва и защитени гори в Австрия, Германия и Норвегия.
„Провеждаме осемте казуса, за да обхванем всички видове гори. За първи път се провежда подобно всеобхватно изследване в ЕС“, казва Дебора Хеминг, учен от OptFor-EU, базиран в националната Метеорологична служба на Обединеното кралство.
В Румъния ключов сътрудник в румънския казус по OptFor-EU е д-р Нику Константин Тудосе, лесоинженер и директор на станция в националния институт за научни изследвания и развитие на горското стопанство Marin Drăcea.
„В Европа вековните гори, определени като екосистеми, които са се развивали през дълги периоди от време без значими антропогенни или природни смущения са изключителна рядкост“, казва той.
За съжаление, според Тудосе дори тези вековни площи днес страдат в резултат на все по-честите и по-интензивни екстремни климатични явления, особено продължителната суша. Това представлява притеснение за горските стопани от цяла Европа.
„В нашето проучване 95 % от интервюираните от екипа на OptFor-EU горски стопани определят този проблем като своя основна грижа“, твърди Тудосе.
Това показва спешната необходимост от целенасочени интервенции с цел подкрепа за устойчивостта на горите.
„Трябва да осигурим на горските стопани ясно и дългосрочно разбиране на взаимодействията между климата и горските екосистеми“, казва той.
Изследванията в тази статия са финансирани от програма „Хоризонт“ на ЕС. Възгледите на интервюираните лица не отразяват непременно позицията на Европейската комисия.
Повече информация:
- OptFor-EU
- Уебсайт на проекта OptFor-EU
- Нова стратегия на ЕС за горите за 2030 г.
- Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г.
- Комисията стартира информационна система, свързана с регламента относно обезлесяването
Тази статия е публикувана за пръв път в Horizon, списанието на ЕС за изследвания и иновации.