Светът разполага с по-малко от 3 години, за да обърне хода на нещата и да намали консумацията на изкопаеми горива. Това сочи нов доклад на Междуправителствения панел за климатични промени (МПКП), и по-специално – на работната група III (WGIII), който бе представен днес.

Според него светът би могъл да изпълни своите климатични цели, но прозорецът за действие бързо се затваря. Накратко – пикът на парниковите емисии трябва да настъпи преди 2025 г. (т.е. след по-малко от 32 месеца), ако искаме да избегнем възможно най-лошия сценарии. Впоследствие въглеродните емисии трябва да бъдат намалени с най-малко 43 % до 2030, докато метанът – с около 1/3.

Първо, ако всичко върви по план, планетата временно ще надвиши температурния праг, към който се стремим. Специалистите обаче се надяват, че до края на века те отново ще паднат под него.

„Трябва да действаме сега или никога, ако искаме да ограничим глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий – казва Джим Скеа, професор по политики, свързани с околната среда, от Имперския колеж в Лондон и един от авторите на новия доклад. – Без непосредствено и сериозно намаление на емисиите из всички сектори ще е невъзможно.“

„Понякога климатичните активисти се изобразяват като опасни радикали. Но наистина опасните радикали са страните, които увеличават производството на изкопаеми горива – заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. – Инвестирането в нова инфраструктура за изкопаеми горива представлява морална и икономическа лудост.“

Най-новият доклад на МПКП се фокусира върху начините, по които можем да намалим ефекта от изменението на климата. Той разглежда методи за редуцирането на емисиите на парникови газове и отстраняването на онези, които вече са в атмосферата.

МПКП достига до заключението, че сега е моментът светът да разработи и вкара в употреба технология, която може активно да отстрани парниковите газове от атмосферата, ако искаме да ограничим затоплянето до целта от 1,5 градуса. „Нямаме друг избор“, казва д-р Фицджералд Френг, директора на Центъра за възстановяване на климата в Кеймбридж, който не е участвал в доклада. „Проблемът е, че финансирането ще трябва да се увеличи значително и то бързо. Трябва да се съсредоточим не само върху отстраняването на наземните парникови газове, но и да проучим сериозно и океаните. Трябва да спрем да третираме океаните като бунища – т.е. по същия начин, по който се отнасяме и с атмосферата.“

„Ако искаме да постигнем целта от 1,5 градуса, ще трябва да отстраним въглерода от атмосферата. Новият доклад на МПКП обаче показва, че това няма да е панацея – казва Тейлър Димсдейл, директор на програмата „Риск и устойчивост“ на E3G. – За да избегнем възможно най-лошите сценарии и невъобразимите последствия, обещанието, че на някакъв етап за в бъдеще ще бъдат постигнати отрицателни емисии, не трябва да се използва като извинение, което да ни възпира да бъдем ефективни и да използваме възобновяеми източници на енергия още днес.“

Източник: IFLScience