Според последните симулации на Института „Макс Планк“ за метеорология в Хамбург (MPI‑M) Европа ще се сблъска с необичайно горещо лято през 2025 г. Моделите показват, че натрупването на топлина в Северния Атлантик е ключов фактор за екстремните горещини.

Как работи прогнозата

Изследователите използват климатичния модел MPI‑ESM-LR и серия от симулации, показващи връзката между атлантическото затопляне и европейските вълни от жеги.

Ролята на Северния Атлантик

Аномалии в топлинния поток на Северния Атлантик често предхождат екстремни европейски горещини с до три години. Това улеснява прогнозирането и адаптацията.

Практически ползи и предизвикателства

Прецизните прогнози за горещини са от ключово значение за здравеопазването, селското стопанство и управление на водните ресурси.

Дългосрочни перспективи

Екипите вече изследват дали екстремните лета като това през 2003 г. и 2018 г. биха могли да се предвиждат години предварително и как да се интегрират в агро-метеорологични платформи.

Заключение

Съвременните методи за дългосрочни прогнози, базирани на океанско затопляне, дават на Европа ранни сигнали за екстремни лета, необходими за адаптация към климатичните промени.