Синтезираха екологични наночастици с антимикробни свойства от растителни отпадъци
Чешки изследователи от Химикотехнологичния университет в Прага са синтезирали екологично чисти наночастици с антимикробни свойства, използвайки растителни отпадъци, съобщи Физ.орг.
За синтезирането на частиците изследователите са използвали отпадъчни екстракти от растенията Посевен коноп (Cannabis sativa) и Европейска винена лоза (Vitis vinifera), демонстрирайки екологичен подход с мощни антимикробни свойства.
В търсене на устойчиви решения, настоящото изследване, публикувано в сп. RSC Advances, се фокусира върху екологичния синтез на наночастици, наблягайки на валоризацията на растителните отпадъци.
"Нашето изследване има за цел да допринесе за кръговата икономика чрез превръщането на селскостопански отпадъци в ценни материали. Използването им не само решава предизвикателствата, свързани с управлението на отпадъците, но и осигурява ефективен метод за борба с микробните инфекции", казва Яна Михайлиду от изследователския екип.
Изследването включва извличане на биоактивни съединения от отпадъчни материали от тези растения, които след това са смесени със сребърен нитрат и тетрахлорзлатна киселина за получаване на биметални наночастици (AgAuNPs).
Изучавайки свойствата им, учените са установили, че биосинтезираните наночастици проявяват значителна антимикробна активност срещу няколко щама на Pseudomonas aeruginosa, известна грам-отрицателна бактерия.
По думите на Михайлиду антимикробните свойства на биосинтезираните частици са "особено обещаващи", тъй като не само потискат растежа на Pseudomonas aeruginosa, но предотвратяват и образуването на биофилм. Това е от решаващо значение за борбата с устойчивите на антибиотици инфекции.
Резултатите от изследването насочват вниманието към двойните ползи от този подход - ефективно управление на отпадъците и производство на ценни антимикробни агенти.