Въпреки че някои хора твърдят, че плешивостта е „новото секси“, загубата на коса може да подейства особено стресиращо. Съществуват редица лекове, които могат да бъдат закупени без рецепта, но повечето от тях не се фокусират върху първопричината, а именно – оксидантния стрес и недостатъчната циркулация. За щастие, китайски учени имат потенциално решение - пластир с разтворими микроигли, който съдържа цериеви наночастици и който се бори и с двата проблема. Нещо повече – лепенката вече е тествана успешно при мишки.

Най-честата форма на косопад и при мъже, и жени, се нарича андрогенетична алопеция. Загубата на коса при хората, които страдат от това състояние, е необратима, тъй като около техните фоликули няма достатъчно кръвоносни съдове, които да ги снабдяват с необходимите питателни вещества, цитокини и други важни молекули. Освен това натрупването на реактивни форми на кислорода около скалпа може да убие клетките, отговорни за образуването и израстването на новия косъм.

По-рано Фангян Ли, Жианкин Гао и техните колеги установяват, че наночастици, съдържащи церий, могат да имитират ензимите, които отстраняват реактивните форми на кислорода, което от своя страна намалява оксидантния стрес в наранявания по черния дроб, рани и болестта на Алцхаймер. Тези наночастици обаче не могат да пресекат най-горния пласт на кожата. Ето защо учените решават да създадат минмално инвазивен начин да доставят наночастици, покрити с церий, до корените на косъма – дълбоко под кожата – за да стимулират новия растеж.

За да проверят ефективността на новия пластир, учените провеждат тестове с три групи мишки с плешиви петна. Оплешивяването при гризачите от първата група не е третирано, във втората е приложен новият пластир, а в третата - агент за растеж на косата, наречен миноксидил.

В рамките на експеримента, който продължава 28 дни, мишките от втората и третата група възстановяват напълно липсващата космена обвивка. Учените обаче отбелязват, че при гризачите с пластир процесът на възстановяване на космените фоликули започва доста по-отрано – още през втората седмица.

Следващата цел на китайските експерти е да проведат изследвания при хора.

Източник: Science Daily