Котката като домашен любимец в детството увеличава риска от психическо заболяване
Паразит, наречен Toxoplasma gondii, се смята за отговорен за увеличаването на риска от развитието на психични заболявания.
Отглеждането на котки като домашни любимци (и особено в детството) увеличава риска от развиването на психическо разстройство по-късно в живота, откри ново изследване.
Най-вероятният причинител за това е паразитът toxoplasma gondii,” обясняват авторите на изследването. Той се пренася от котките и се намира в техните вътрешности.
Хората могат да се изложат на заразяване случайно, като например погълнат котешки екскременти или дори като почистват котешката тоалетна (или просто работят в градината си).
Паразитът причинява известното заболяване токсоплазмоза и, като илюстрация, само в САЩ около 60 милиона души са носители на паразита, но повечето от тях не са развили тревожни проблеми заради него.
Здравата имунна система обикновено се справя с инфекцията, но хора с по-слаба имунна система са много по-уязвими за развиването на сериозни инфекции. Типично се развиват симптоми, които наподобяват грипно заболяване.