Изследователи предлагат нов физичен модел за прогнозиране на твърдостта на материалите
Изследователи от “Сколтех” представиха нов простичък физичен модел за прогнозиране на твърдостта на материалите въз основа на информация за модула на срязване и уравнения за състоянието на кристалните структури. Моделът е полезен за широк спектър от практически приложения - всички параметри в него могат да бъдат определени чрез елементарни изчисления или измерени експериментално.
Резултатите от изследването са представени в списанието Physical Review Materials.
Твърдостта е важно свойство на материалите, което определя способността им да се противопоставят на деформации и други повреди (вдлъбнатини, драскотини), дължащи се на външни сили. Обикновено тя се определя чрез натискане на индентор в изпитвания образец, като инденторът трябва да е изработен от по-твърд материал, обикновено диамант.
В този случай твърдостта се определя въз основа на съотношението между максималната сила на вдлъбване и отпечатъка, който остава върху образеца.
Съвременната индустрия се нуждае от нови твърди и свръхтвърди материали с подобрени механични свойства в сравнение с традиционните материали. Едно от решенията на този проблем е използването на съвременни изчислителни методи за високопроизводително търсене (скрининг) на материали с подобрени свойства.
„Днес изчислителните методи са достатъчно усъвършенствани, за да могат точно да предсказват структурата и свойствата на различни съединения и материали. Важно е обаче не само да се предскаже структурата на даден материал, но и да се изчислят точно неговите механични свойства, като например твърдост, които са необходими за експерименталния синтез на материал с предварително определени свойства“, казва водещият автор на работата Фаридун Джалолов, докторант в програмата по материалознание и инженерство в „Сколтех“.
„Съществуващите емпирични модели за прогнозиране на твърдостта се основават на силата на химичните връзки, степента на йонизация, електроотрицателността на кристалите и еластичните модули на материалите.
„Предложихме простичък и точен модел, основан на свойствата на материала, като модул на срязване и производна на налягането на обемния модул. И двете свойства могат да бъдат получени чрез експерименти или атомистични симулации.“
Модулът на срязване е важен в модела на твърдостта, тъй като зависи от посоката на деформация на кристалната структура, което позволява на авторите да изчислят пространствената зависимост на твърдостта за редица материали с оглед на анизотропията на кристалната структура.
Като получава производната на налягането на обемния модул от уравнението на състоянието, екипът отчита влиянието на температурата върху твърдостта.
„Използвахме примерите с рениев диборид (ReB2) и боров карбид (B4C), за да покажем, че моделът за твърдост работи за твърди и свръхтвърди материали. Получената твърдост съответства на експерименталните измервания и на прогнозите, направени от моделите за машинно обучение. Всички стойности в нашия модел могат да бъдат получени директно от изчисления или експерименти, така че моделът е подходящ за практическа употреба“, допълва професор Александър Квашнин от Центъра за енергиен преход „Сколтех“, съавтор и научен ръководител на изследването.
Източник: Phys.org