Преди повече от 60 години Джеймс Уотсън и Франсис Крик представят в научна статия двойната спирала на ДНК - дезоксирибонуклеиновата киселина, която отговаря за генетичния ни строеж.

Има множество разнообразни факти за ДНК, но тук ще ви представим най-важните и любопитните.

1. Въпреки че кодира цялата информация, съставяща организма, ДНК е построена от четири "строителни елемента" - нуклеотидните бази аденин, гуанин, тимин и цитозин.

2. Всеки човек споделя 99% от ДНК с всеки друг човек.

3. Ако свържете всички ДНК молекули от тялото си в една непрекъсната нишка, тя ще стигне от Земята до Слънцето и обратно 600 пъти.

4. Родителите и децата споделят 99,5% ДНК.

5. Човекът и шимпанзето споделят 98% ДНК.

6. Ако пишете със скорост 60 думи в минута по шест часа на ден, ще ви отнеме около 50 години да изпишете човешкия геном.

7.  ДНК е нестабилна молекула. Около хиляда пъти на ден с нея се случва нещо, което предизвиква грешки. Това включва грешки при копиране, увреждане от ултравиолетовата светлина и куп други неща. Има множество защитни механизми, които поправят грешките, но някои остават непоправени. Това означава, че всеки от нас носи мутации. Някои мутации са безвредни, други могат да причинят заболявания, например рак, а трети могат да се окажат полезни.

8. Учени от Кеймбридж са установили, че от бъзгръбначните генетично най-близък до нас е дъждовният червей. С други думи, имаме повече общо с него, отколкото с паяка или октопода.

9. Хората споделят около 40-50% обща ДНК със зелето.

10. ДНК е открита през 1869 г. от Фридрих Мишнер - въпреки че учените не били наясно, че това е генетичният материал в клетките до 1943 г. Преди това те са смятали, че белтъците са носители на генетичната информация.