Австралийски учен е използвал мозъчни сканирания, за да разбере какво точно се случва по време на делириум. Откритие, което може да помогне при лечението на състояние, което за първи път е било описано преди повече от две хилядолетия.

Делириумът представлява състояние, характеризиращо се с внезапно помрачаване на съзнанието, объркване, неориентираност, халюцинации, безпокойство. Въпреки че много от страдащите имат сепсис, симптомите могат да се появят и като форма на мозъчна травма или неврологични заболявания, включително болест на Алцхаймер.

Преди 2500 години древногръцкият лекар Хипократ споменава за състояние, което той нарича френит и което е включвало същите симптоми като днешния делириум. Според древните лекари причината за него е била дисбаланс на течностите и токсини и, учудващо или не, днешната медицина още няма ясна представа за патологията му.

Досега имаше няколко хипотези (основно за погрешни сигнали между нервите в мозъка и за хормонален баланс), но данните, които показваха, че има зависимост между делириума и намаленото насищане с кислород, показаха, че всъщност ключовата роля вероятно се играе от метаболизма.

Концентрации на ензим, който помага да се разгради глюкозата без кислород (както и по-високи концентрации на млечна киселина), също подсказват връзка между делириума и абнормалния метаболизъм.

Източник: Science Alert