„Пфайзър“ и „Бионтех“ обявиха нови резултати от своите клинични тестове – те показват, че ваксината им е 100 процента ефективна в предотвратяването на случаи в Южна Африка, където преобладава вариантът B.1.351. Новите данни потвърждават и високата ѝ ефективност в предотвратяването на острите форми на заболяването, което до момента отне живота на над 2,8 млн. души по целия свят.

Ваксината е 100 процента ефективна и в предотвратяването на острите случаи – такива, каквито са дефинирани от Американския център за контрол на заболяванията (или 95,3 процента ефективна, ако следваме дефиницията на американската Агенция за контрол на храните и лекарствата).

Компаниите съобщават, че са анализирали данните, получени от 44 000 участници на над 16-годишна възраст. Те включват и анализ на над 12 000 ваксинирани души, който са били прегледани след втората доза. Ефективността в периода от 7 дни до 6 месеца след втората доза е 91,3 процента. Фактът, че имунният отговор е дълготраен, е наистина обнадеждаващ.

В частта от клиничното проучване, свързана с Южна Африка, са взели участие 800 души. Сред тях е имало само 9 случая на COVID-19 и всички те са били в групата, получила плацебо. Шестима от хората са се заразили с варианта B.1.3511, който предизвиква сериозни тревоги по целия свят, тъй като при разработката си тази мутация не е взета предвид.

„Данните от проучването предоставят първите клинични резултати, че ваксината може ефективно да предпази от циркулиращи в момента варианти – критичен фактор за постигането на колективен имунитет и слагането на край на пандемията за световното население“, заяви главният изпълнителен директор на BioNTech Угур Шахин.

Източник: IFLScience