Швейцарски учени създадоха ултраефективни молекули срещу вируси с технологията MEDUSA
Иновативна швейцарска технология повишава ефективността на синтетичните молекули за откриване и блокиране на вируси до 1000 пъти.
Учени от Федералното политехническо училище в Лозана (EPFL), Швейцария, представиха революционна технология за разработка на синтетични молекули, наречени аптамери, които прецизно разпознават и неутрализират вируси. Резултатите от проучването са публикувани в списание Nature Nanotechnology.
Какво представлява MEDUSA?
Новата система, наречена MEDUSA, дава възможност за създаването на молекулярни „капани“, които са от 10 до 1000 пъти по-ефективни от съществуващите методи. Това е възможно благодарение на прехода от хаотично към строго геометрично свързване, при което аптамерите се адаптират към триизмерната структура на вирусните протеини.
Молекулярна симетрия срещу вирусни шипове
Технологията използва молекулярни скелета, които наподобяват формата на вирусни шипове – като тези на вируса SARS-CoV-2, причинител на COVID-19. Върху тези скелета се изграждат мултимерни аптамери, които се прикрепят към вируса в няколко точки едновременно. Така вирусната структура бива използвана срещу самия вирус, блокирайки ефективно възможността му за заразяване.
Приложения в медицината и бъдещи планове
Технологията MEDUSA отваря нови хоризонти както за диагностика, така и за терапия на вирусни заболявания. Тя позволява както по-точното откриване на патогени, така и създаването на молекули, които неутрализират инфекциозни агенти преди да нанесат щети.
Следващата цел на изследователите е да адаптират MEDUSA за борба с по-комплексни вируси, като тези, причиняващи треска денга и антракс.