Новороденото: 3 фалшиви причини за паника
Новороденото е като извънземно за родителите - толкова е крехко, беззащитно, че те често се страхуват дори да го докосват. А някои неща, които забелязват, направо карат косите им да настръхнат.
Защо непрекъснато реве? Каква точно трябва да е температурата? Защо очичките му гледат в различни посоки и ...
Ето и отговорите, които дават специалисти.
Температурата не е 36, 6
Често майката мери температурата на новороденото и изпада в паника, защото знае, че нормалната е 36,6 градуса. Това е така за всички хора, с изключение на тези, което току-що са се появили на бял свят.
Бебетата се раждат със субфебрилна температура – 37,2 градуса ( в утробата на майката е топло и градусите са 37,5) и час-два след като се роди температурата на новороденото почва да се понижава.
Терморегулацията му обаче не е съвършена и не може да поддържа очакваните от вас 36,6 градуса.
Трябва да сте наясно и с още едно временно състояние – преходно повишение на температурата, което понякога се случва през нощта на 3-ия или 4-ия ден след раждането. Тогава градусите могат да достигнат 39-40 и да се задържат високи за няколко часа.
Това не е повод за паника, защото състоянието преминава от самосебе си и не налага никакво лечение.
Здравото дете преминава през това състояние без проблеми и, докато температурата му е висока, обикновено спи.
Потърсете лекар, ако: температурата е над 37,5 или падне под 36 и за около едно денонощие не се нормализира.
Очите гледат неориентирано
Повод за тревога на младите родители са очите на бебето, които гледат встрани. И те си мислят, че то е кривогледо.
Няма защо да се паникьосвате – всички бебета събират очи или гледат в различни посоки. Това е така, защото зрителният им апарат е процес на усъвършенстване. Постепенно, със съзряване на нервната система и на мускулите, които движат окото, процесът завършва. Това се случва, когато бебето навърши 3 месеца.
Потърсете лекар, ако: кривогледството се задържи и след третия месец.
Ръцете и крачетата потрепват
Ръчичките и крачетата на новороденото потрепват или за кратко остават под брадичката като сковани, когато бебето плаче. И това се обяснява с недоразвитата нервна система, която в първите месеци е във възбудено състояние. Тонусът на мускулите е напрегнат и това продължава до третия месец. С порастването на бебето състоянието преминава от самосебе си.
Потърсете лекар, ако: вдървяването на крайниците продължи по-дълго или ако се явява и когато бебето не плаче.