Космосът не е много гостоприемна среда за нас, земляните. Микрогравитацията се отразява пагубно на нашите кости, мускули, наличност и разпределение на кръвта, а повишената радиация се разглежда като постоянна и настояща опасност. Към проблемите със сърцето и зрението може да се прибави и нещо друго, което може да засегне някои от астронавтите, които отиват в космоса: еректилна дисфункция.

Проучванията на сексуалното здраве на астронавтите всъщност са доста ограничени, а това, което се знае, обикновено е анекдотично и се основава на устна информация. Но сексуалното здраве е важна част от общото здраве, въпреки общото нежелание на космическите агенции да се занимават с него.

Изследователи от Държавния университет на Флорида симулират въздействието на микрогравитацията върху група от 43 мъжки плъха. Това става чрез повдигане на задните им крака под ъгъл от 30 градуса в продължение на четири седмици. Контролна група от същия брой плъхове е държана на земята. Подобно нещо не представлява идеална симулация на микрогравитацията, но дава важна представа.

След това плъховете от двете групи са разделени на три подгрупи и изложени на галактически космически лъчи (ГКЛ) в симулатора на ГКЛ в Лабораторията за космическа радиация на NASA. ГКЛ са протони и йони, които се движат с висока скорост. Плъховете са изложени или на високи, или на ниски нива, или на никаква радиация.

Година по-късно екипът наблюдава признаците на еректилна дисфункция при плъховете. Те измерват повече оксидативен стрес и стесняване на кръвоносните съдове (ендотелна дисфункция) в тъканите около пениса при животните, които са били изложени на радиация, в сравнение с тези, които не са били - дори при ниски дози. Микрогравитацията също увеличава тези два рискови фактора, но в по-малка степен.

Въпреки ограниченията на проучването е важно това да бъде изследвано при хора. Дългосрочният ефект със сигурност е обезпокоителен, но екипът смята, че той би могъл да се облекчи чрез прием на антиоксиданти, макар и това все още не е тествано.

"[Т]ази работа показва, че сексуалното здраве трябва да бъде внимателно наблюдавано при астронавтите след завръщането им на Земята", казва в изявление отговорния за комуникациите автор д-р Джъстин Д. Ла Фавор. "Въпреки че отрицателните въздействия на галактическата космическа радиация са били дълготрайни, функционалните подобрения, предизвикани от интензивното тарегиране на окислително-редукционните и азотнооксидните пътища в тъканите, предполагат, че еректилната дисфункция може да бъде лечима."

Изследването е публикувано в списание FASEB.

Източник: IFLScience