Всички имаме лоши дни. Просто някои са по-дълги или се случват по-често. Когато денят не върви, непрекъснато очакваме да ни се случи още някоя неприятност – я лоша новина, я изгубена сделка. Защо сами да проваляме един ден, пълен с обещания, с лошите си очаквания? Прочетете следните шест начина да превърнете лошия ден в по-добър и си ги припомнете следващия път, когато ви иде да се затворите вкъщи, докато облаците се разнесат.

1. Укротете оптимизма си

Колкото и да е парадоксално, оптимизмът често води до разочарования и депресии. Когато нещата тръгнат на зле, това, което ще ви спаси, не е оптимизмът, а прагматичното мислене. Имайте вяра, че всичко ще се оправи, но се изправете срещу фактите, колкоти и неприятни да са те, поемете контрола и бъдете сигурни, че това е единственият начин да поведете нещата към по-добро. Така, дори и да възникнат допълнителни проблеми, те няма да ви се струват като нещо непреодолимо, защото действието ще ви помогне да се справите с нетърпението си и да обърнете курса на събитията към по-щастливи времена.

2. Поддържайте ритуална дисциплина

Религиозните хора добре познават ритуалите, свързани с трудни емоционални обстоятелства. Евреите например имат ясно определени правила, които им помагат да се справят със смъртта на близък човек. В продължение на седем дни те изпълняват стриктни ритуали на скърбене, които им позволяват да продължат на автопилот, вместо да се изгубят в емоцията на загубата. Когато ви е трудно и усещате, че не можете да се справите, създайте си строга рутина и се придържайте стриктно към нея. Може да става въпрос за работа, водене на дневник, физическа активност и др. Дневникът е отличен начин да излеем натрупалите се чувства, а спортът помага на тялото ви да освободи ендорфини, които ще ви накарат да се почувствате по-добре. Освен това той ви дава контрол над единственото нещо, върху което може би имате контрол в момента – вашето тяло.

3. Облегнете се на хората около себе си

В трудни времена много от нас се затварят в себе си и не показват емоциите, които ги раздират. Не искате да ви помислят за мрънкало и това е разбираемо. Намерете обаче един-двама близки хора, на които можете да споделите всичко, което ви тежи на душата. Добрите приятели са най-чудесният емоционален отдушник и често ще ви отрезвят с бруталната си откровеност, която никой психолог или колега не може да ви предложи. Бъдете и вие насреща, когато вашите близки се нуждаят от вас.