Учени изразяват сериозни съмнения по отношение на неотдавнашно проучване, според което човешкият род се е спасил от изчезване преди около 900 000 години благодарение на едва 1280 индивида, предаде АФП.

В изследването, публикувано в края на август в списание "Сайънс" и осъществено от китайски експерти, е използван модел за генетичен анализ, за да се установи, че съществуването на предците на съвременния човек е било застрашено в продължение на поне 120 000 години.

Изследователи обаче приеха публикацията със скептицизъм. Сред тях е Ейлуин Скали, който се занимава с генетиката на човешката еволюция в университета в Кеймбридж. "В общността на генитиците има почти единодушен отговор, че този анализ не е убедителен", казва той пред АФП. 

Никой не отрича, че предците на хората е можело да изчезнат в определен момент. Специалистите обаче поставят под въпрос предполагаемата точност на използвания от китайците модел, като се има предвид разглеждания времеви период и сходни похвати, които в миналото са давали различни резултати, пише БТА. Тъй като е много трудно да се извлече ДНК от вкаменелости на предците на съвременния човек, които са на няколкостотин хиляди години, учените използват мутации, наблюдавани в генома на съвременните хора, за да изведат с помощта на компютърни модели промените, настъпили в миналото.

Китайските специалисти анализират геномите на 3150 съвременни хора. Те стигат до заключението, че "около 98,7 % от предците на човека са изчезнали" преди 930 000 години, казва Хайпън Ли от Китайската академия на науката и съавтор на изследването.
 
В продължение на 120 000 години популацията се срива, достигайки едва 1300 индивида, сочат данните от проучването. "Нашите предци почти напълно са изчезнали и е трябвало да се кооперират, за да оцелеят", казва той пред АФП.

Смята се, че причината за това е климатично захлаждане. Този период е продължил допреди 813 000 години, след което е започнало възстановяване на популацията. Това съвпада с повишаването на температурите и, вероятно, с "овладяването на огъня", добавя изследователят.

Намаляването на популациите може дори да е допринесло за отделната еволюция на неандерталците, денисовите хора и съвременните хора, за които се смята, че са се отделили от общ прародител приблизително по това време, сочи проучването.

Това би могло да обясни и защо са открити толкова малко вкаменелости от човешки предци от този период. Този аргумент обаче се отхвърля от палеонтолозите, които съобщават за находки в Кения, Етиопия, Европа и Китай: "хипотезата за глобален срив не съответства на археологическите и човешките фосили", посочва Никълъс Аштън от Британския музей, в интервю за списание "Сайънс".

Според Ли обаче хоминидите, които тогава са обитавали Евразия и Източна Азия, не са непременно предците на съвременния човек. "Древната малка популация (която е изчезнала) е прародител на всички съвременни хора, в противен случай нямаше да имаме никакви следи от тях в нашата ДНК", твърди той.

Щефан Шифелс от германския Институт Макс Планк за еволюционна антропология заяви пред AФП, че е "изключително скептично настроен". Според него "никога няма да е възможно" да се приложи анализ на генома на съвременните хора, за да се стигне до толкова точна цифра като 1280 индивида, живели толкова отдавна.

Шифелс добавя, че използваните данни са известни от години и че методите за оценка на популациите в миналото никога не са стигали до заключение, че видът е бил близо до изчезване. 

При тези условия "е трудно да се приеме тяхното заключение", коментира и Понтус Скоглунд от британския институт "Франсис Крик".