Един от най-често срещаните въпроси в началото на учебната година е дали трябва да помагаме на детето с уроците? Трябва ли обезателно да осъществяваме контрол в тази посока?

Психологът Жана Кулкова отговаря следното: "Често ме питат дали е необходимо да стоят с детето или да го оставят само да си пише домашните. Трябва да кажа едно: правилното е това, което е комфортно за цялото семейство.

Ако семейството има режим, при който майката захвърля домакинските задължения, а понякога и грижите за второто дете, което може да си прави каквото си поиска в това време, за да се занимава няколко часа с ученика - добре.

Когато това стане зона на напрежение за бащата, другите деца или въпросния ученик, който не може да направи нищо без нейния контрол, то се налага да се смени подхода.

Някои родители смятат, че позицията "оправяй се сам" е жестока. Но аз съм за развитието на самостоятелността у детето. Нито едно неизпълнено или некачествено изпълнено домашно задание все още не е станало психологична травма за нито едно дете. Много по-лошо е, ако детето расте безпомощна и инфантилна личност, и не може да преодолява житейските трудности без нечия помощ.

Нека по-скоро два пъти да получи двойка, а после да си направи домашните сам, вместо да получи шест пъти шестица, но нищо да не може да постигне със собствени усилия." 

Психологът съветва и следното: ако не може да анализирате ситуацията самостоятелно, обърнете се за помощ към специалист, пише news.rambler.ru. Добрият съвет може да бъде също толкова добър учител, който ще помогне на детето през втората половина на деня.

Надя Горанова / Новите родители