„Третите места“: могат ли да са ключът към повече щастие?
Повечето от нас прекарват по-голямата част от времето си у дома, на работа и по пътя между двете. Според науката се нуждаем от т.нар. „трети места“, за да бъдем доволни и щастливи. Понятието „трето място“ за първи път се споменава от американския социолог Рей Олденбург в началото на 90-те години на миналия век в книгата му „Страхотното добро място“, в която пише за значението на неформалните обществени места за събиране.
Какво е общото между „При Люк“ от „Момичетата Гилмор“, „Сентръл Пърк“ от „Приятели“ и любимата ви пейка в парка зад ъгъла? Всички те са „трети места“, различни от дома, университета, работата или някое друго място, на което изпълняваме ежедневните си задължения: места, на които можем да се отпуснем, да се срещнем с приятели и да си прекараме добре.
Във филмите и сериалите „третите места“ обикновено са кафенета (Сентръл Пърк“), ресторанти („При Люк“), барове („Бар Наздраве“) или дори магазини („Кадифе“). В реалния живот тези заведения също служат за „трети места“, но те могат да бъдат и паркове, библиотеки, йога студиа или клубове по интереси. Не е задължително третото място да е място, където се срещате с приятели или се запознавате с нови хора. То може да бъде някъде, където да сте сами със себе си (например черква), но все пак имате чувството, че сте част от едно цяло – различно, отколкото да си седите самички вкъщи.
Учени от Калифорния са провели изследване, според което „третите места“ повишават самочувствието, повдигат настроението и подобряват качеството на живота.
Развлечение в реалния свят: „трети места“ вместо Инстаграм
Днес, когато все повече хора – предимно млади – прекарват много време в интернет и търсят онлайн както социални контакти, така и места за забавление, концепцията „трети места“ добива все по-важно значение. Защото колкото и предимства да предлагат Инстаграм, Туитър, Фейсбук ТикТок и други, душевното ни здраве страда, най-вече при прекомерно потребление.
Вместо това места като любимото ни кафене или пейката в парка на припек могат да ни послужат за „междинни станции“, на които да свалим напрежението – тоест да изземат функциите на социалните медии. Най-вероятно на връщане от работа имате нужда да се отбиете някъде, където за малко да „изключите“, преди да се приберете и да се заемете с вечерните си задачи.
Може би вече си имате ваше местенце, изпълняващо ролята на „трето място“. Не е задължително то да бъде нещо, което струва пари. Личното ви „трето място“ може да е читалнята в градската библиотека, близкият парк или някъде сред природата, където със същия успех ще се отпуснете и освободите от стреса.