„Синът ни е в трети клас и расте боязлив и страхлив. Онзи ден се прибра от училище със скъсана чанта. Разказва, че съученик му грабнал чантата и започнал да я рита из стаята, а синът ми се страхувал да реагира. Момчето било с една глава по-високо. В двора съседските деца също се опитват да го измамят и надхитрят. Колко пъти вече съм му обяснявала, че трябва да може да отстоява себе си.Той е много мил, тих, по-лесно му е да се измъкне от конфликта и да седи в ъгъла. Спортът не го влече, страхува се от конкуренция.
Характерът му не е мъжки и това много ни притеснява и мен, и съпруга ми.
Нашето семейство е проспериращо, бабата помага в отглеждането на внука си. Тя, разбира се, го глези, а ние с баща ми се опитваме да сме строги. Но изглежда, че правим нещо съществено“, пише разтревожена майка.

„За да не расте момчето страхливо, то трябва да бъде възпитано като момче.
Основното е

да има вашата подкрепа при преодоляване на трудностите и страховете“,

обяснява психологът Денислав Федоряк.

В същото време децата са различни, с различна психика и темперамент. Някои се нуждаят от малко повече внимание и подкрепа в обучението, други по-малко.
Но има едно важно послание - страхът е нормален, но страхливостта (когато бяга от разрешаване на проблеми) - не е.

Къде грешат родителите
Една от честите грешки на родителите е, ако лишават момчето от възможността да взема самостоятелни решения и сам да преодолява страховете си.

- Втората е липсата на подкрепа за успеха и при провали. Ситуацията е неприятна, ако родителите оказват натиск върху него.

- И не на последно място: ако правят негативни сравнения с други, "по-успешни" деца.

Има много причини за тези грешки. Това са липсата на знания у родителите, проблемите в отношенията между мама и татко, едностранчивото възпитание (когато едно момче се отглежда само от мама и баба, например), ако няма мъж, на когото то да иска да подражава. Или, ако този човек далеч от модела за подражание.

Възможно ли е да го „направите“ смел
Възможно е да помогнете за оформянето на характера му, така че до 6-7 години детето ви да стане по-смело и решително. Защото проявите на плахост зависят и от възрастта.

Има един основен момент: за да бъде успешно обучението, винаги го хвалете, когато е успяло. И се отнасяйте много търпеливо. Насърчавайте го, ако, например, се страхува да се качи някъде на високо или не смее да отиде в мазето.

Продължава на страницата на Новите родители