Преждевременен пубертет? Полезни съвети за родителите
Пубертетът е важна фаза в растежа на всички деца, белязана от съзряването на половите характеристики. Това обаче е и много деликатен период на развитие. Важно е да се знае, че всяко дете е уникално и има вариации в начините на промяна и времето, когато започва, с малки разлики между момчетата и момичетата.
Може да се случи някои деца да покажат първите признаци на пубертетно развитие по-рано или по-късно от обичайно наблюдаваните възрастови диапазони. Когато първите признаци на развитие се появят по-рано от средното за населението, това се нарича преждевременен пубертет.
Обикновено първият признак на преждевременен пубертет при момичетата е развитие на гърдите преди 8-годишна възраст. В този случай те набъбват под зърното с големината на фъстък. Преждевременният пубертет при момчетата обикновено е по-малко изявен, тъй като се проявява с увеличаване на обема на тестисите преди 9-годишна възраст.
Трябва също така да се подчертае, че има различни състояния, които могат да симулират началото на пубертетното развитие, но които са склонни да регресират спонтанно. За много семейства ранният пубертет може да бъде източник на тревога и объркване. Затова нека се опитаме да обясним какви са признаците и времето на нормалното пубертетно развитие при момчетата и при момичетата, за да посрещне цялото семейство този период по-спокойно.
Кога можем да говорим за преждевременен пубертет?
Пубертетното развитие е естествена фаза от растежа на всяко дете, по пътя от детството към зрелостта. Самият пубертет е сложно явление, което започва от хормоналното производство, преминава през съзряването на половите жлези (яйчници за жените и тестиси за мъжете) и става очевидно с развитието на вторичните полови белези: развитие на гърдите, увеличаване на обема на тестисите, растеж на пениса, промяна в тембъра на гласа, разпределението и броя на космите, разпределението на телесните мазнини и развитието на мускулна маса.
Но има разлики от дете до дете. Някои родители могат да разпознаят ранните промени в настроението и/или характера на децата си, други забелязват увеличаването на височината, трети могат да идентифицират развитието на първите сексуални характеристики.
Началото на пубертета е силно повлияно от генетичното предразположение: ако първата менструация на майката е била много рано, много вероятно е същото да се случи и при нейната дъщеря. А ако развитието на един от родителите е настъпило по-късно, вероятно същото ще се случи и при техните деца. Съществуват обаче и други фактори, които могат да повлияят на времето на развитие, като хранене, замърсяване и географски произход. В случай на наднормено тегло или затлъстяване, например, пубертетът може да започне преждевременно, защото мастната тъкан произвежда хормони, способни да стартират по-ранно развитие. Смята се също, че някои химически съединения, използвани в козметиката и пластмасовите контейнери (например феноли, фталати и фитоестрогени), могат да допринесат за това явление, както и естрогените, съдържащи се в обработеното месо.
Но тогава на каква възраст пубертетът може да се счита като преждевременен? При момичетата той обикновено започва на възраст между 8 и 13 години и продължава приблизително 3 до 5 години. Първата менструация обикновено настъпва около 12-та година.
Когато първите признаци на пубертетно развитие се появят между 8 и 9-10 годишна възраст, говорим за ранен пубертет, състояние, считано за парафизиологично, но все още в нормални граници. Така че няма място за притеснение. За преждевременен пубертет можем да говорим, ако възрастта на момичето, което развива първите си полови белези, е под 8 години.
При момчетата пубертетът обикновено започва на възраст между 9 и 14 години и продължава около 3-4 години. Следователно говорим за преждевременен пубертет, ако развитието започне на възраст под 9 години. Преждевременният пубертет е приблизително 10 пъти по-чест при момичетата, отколкото при момчетата.
Продължава на страницата на Новите родители