В старата поговорка "музиката лекува душата" със сигурност има известна доза истина, пишат редакторите на ABC Fact. Много от нас слушат музика, за да се успокоят, развеселят или да се измъкнат от депресия. И това хората правят по-често, отколкото приемането на алкохол, предава Мениджър Нюз.

Неврохимичните предимствата на музиката са, че тя може да повиши ефективността на имунната система, да намали тревожността и да помогне за регулиране на настроението. Това е заключението на канадски психолози от университета Макгил, и с тях са съгласни много лекари и терапевти. 

Авторите на анализа, Мона Лиза Чанда и Даниел Левитин отбелязват, че в някои болници действително се използва музика за подобряване на здравето (включително премахването на болката), за подобряване на благосъстоянието, за релаксация и като терапия за личностно израстване. Много лекари интуитивно забелязват, че музиката помага на пациентите, но досега не е имало научни доказателства за това явление. 

За да се промени ситуацията Чанда и Левитин провеждат подробен мета-анализ на над 400 изследвания, свързващи музика със специфични неврохимични процеси. В резултат на това те са били в състояние да идентифицират четири области, в които музиката може да помогне: 

Награда, мотивация и удоволствие - например при борба с хранително разстройство; 

Прочетете целия текст в Мениджър Нюз.