Гърлото е зачервено и детето отказва всяка храна. Иска обаче сладолед?
Може ли и кога да даваме, обяснява педиатърът д-р Сергей Бутрий пред deti.mail.ru.

При  простуда

Няма да навреди.
Има дори няколко заболявания, при които сладоледът облекчава  състоянието. Например при херпангина и зараза с коксаки вируси. Пиенето на хладки течности и сладолед присъства в препоръките на лекарите. 
Сладоледът действа обезболяващо като анестетик и свива кръвоносните съдове. Затова се препоръчва и след като сливиците се извадят.

След операция от сливици 

Когато детето не иска да хапне нищо и дори се страхува да преглътне слюнката си, защото го боли,  това е решение и, за да не гладува.
Сладоледът дава калории и витамини. Той е източник на белтъчини, млечни мазнини, въглехидрати, калций и витамин В2. Леденото изкушение подобрява настроението, стимулира изработването на хормона на щастието - серотонин.

Друга неочаквана полза от сладоледа откриха японски учени. 
Според тях, хапнем ли леденото изкушение непосредствено след събуждане, ще сме по-умни. Това е така, защото сладоледът увеличава скоростта на реакции и потиска раздразнението, установил експеримент с ученици, които решавали компютърни задачи.
Оказало се, че тези, които закусвали сладолед, по-бързо обработили новата информация и реагирали по-бързо.
А изследване на мозъка им със скенер установило по-висока активност на алфа-вълните. Тези вълни обикновено се свързват с намаляване на раздразнението и с готовност за действие.
Според учените ефектът се дължи от части на това, че ледената закуска действа като шок и привежда мозъка в бойна готовност. Така че не лишавайте детето от това удоволствие по всяко време на деня, дори, когато е с болно гърло. 

Източник: Новите родители