Какво не бива да забравяте, когато животът ви удари с мокър парцал
1. Нещата са такива, каквито са
Буда казва: „Вашето страдание е причинено от съпротивата срещу това, което е.“ Помислете за минута. Това означава, че страданието е възможно само когато откажем да приемем случващото се. Ако можете да промените нещо, действайте. Но ако промяната е невъзможна, тогава имате две възможности: да приемете ситуацията и да се освободите от негатива или да страдате дълго, ентусиазирано и страстно.
2. Един проблем става проблем само когато го наречете такъв.
Често сами се превръщаме в най-лошите си врагове. Щастието наистина зависи от гледната точка. Ако смятате нещо за проблем, тогава вашите емоции и мисли ще бъдат изпълнени с негативизъм. Помислете, какви поуки можете да извлечете от ситуацията и изведнъж престава да е проблем.
3. Ако искате да промените нещата, започнете, като промените себе си.
Вашият външен свят е отражение на вътрешния ви свят. Вероятно познавате хора, чийто живот е пълен с хаос и стрес. А не се ли случва, защото самите те са напълно хаотични? Обичаме да мислим, че променящите се обстоятелства ни променят. Всъщност работи в обратната посока: трябва да променим себе си, за да променим обстоятелствата си.
4. Няма понятие „провал“ – само възможност да научите нещо.
Трябва просто да премахнете думата „провал“ от речника си. Всички велики хора са се проваляли отново и отново, преди да успеят. Мисля, че Томас Едисън е казал следното: „Не се провалих при изобретяването на електрическата крушка. А открих 99 начина, по които не работи.“ Научете нещо от вашите така наречени провали. Разберете, как да го направите по-добре следващия път.
5. Ако не получите това, което искате, нещо по-добро е на път.
Знам, че понякога е трудно да се повярва. Но е истина. Обикновено, когато погледнете назад към живота си, разбирате, че добрите неща са се случили, след като нещата не са се получили. Може би работата, за която не сте били нает, би ви отчуждила от семейството ви, за разлика от тази, която в крайна сметка сте получили. Просто вярвайте, че всичко се случва точно както трябва.
6. Ценете настоящия момент.
Никога няма да дойде отново. Всеки момент от живота има нещо ценно, не го оставяйте да ви подмине. Скоро всичко ще се превърне в спомен. Може би един ден ще пропуснете дори онези моменти, които сега не изглеждат щастливи.
7. Освободете се от желанията.
Повечето хора живеят с „обвързан ум“. Това означава, че придават голямо значение на желанията си, и ако не получат това, което са възнамерявали, тогава емоциите им стават негативни. Вместо това опитайте да практикувате необвързан ум: ако искате нещо, пак бъдете щастливи, независимо дали го получавате или не. Вашите емоции в това състояние остават неутрални или положителни.
8. Разберете страховете си и бъдете благодарни за тях.
Страхът може да бъде страхотен учител. А преодоляването на страха често ви доближава до победата. Например, когато бях в колежа, се страхувах от публични изяви. А сега го намирам за смешно – не само говоря пред група хора всеки ден като учител, но също така преподавам изкуството за публичното говорене. Преодоляването на страха просто изисква практика. Страхът е само илюзия.