Може да ви звучи невероятно днес, но е имало времена, в които изобщо не са се празнували рождените дни. Има различни хипотези как се ражда тази традиция. Според една от тях, всичко започва от култа към древоиранския бог на Слънцето, Митра, който бил пренесен в Европа от войните на Римската империя. Някои от традициите на митраизма и езичеките обреди като обредните трапези и размяната на подаръци са първите прототипи на празнуването на рожден ден.

Според друга версия, отбелязването на рождения ден има още по-древни корени. Има данни, че сред дивите племена са съществували поверия, според които, в деня на появата си на бял свят, човек е особено уязвим за злите сили и духове. За да предпазят новоредоното, членовете на племето го обграждали в момента на раждане и всеки от тях изричал различни пожелания, защото вярвали, че така ще го предпазят и дарят със защита. По-късно, към наричанията било добавено и поднасяне на подаръци.

Виж още: Защо ядем торта на рождения си ден?

Празнуването на рождени дни започнало в Древен Египет. По-късно този обичай се разпространил и в Асирия. Но честванията били организирани само за висщестоящи – фараони и царе, а така също и за наследниците им от мъжки пол. Първите писмени свидетелства за празнуване на рождени дни на египетски фараони датират от около 3000 година преди новата ера. В дворците били устройвани пирове, в които, наред със знатните особи, участвали и слугите и робите. Нерядко, по случай рожден ден на фараона била обявявана и пълна амнистия за затворниците.