На всеки се случва да попадне в капана на негативното мислене, от който понякога е адски трудно да се измъкнеш. Психологът д-р Дженис Вилхауър предлага един ефективен метод, който е разработила за своите пациенти. „Всеки път, когато убедя някой да го направи, съм поразена от неговата ефективност“ - споделя терапевтът с над 15-годишна практика.

Ето какво пише тя в Psychology Today:

Преди да споделя с вас това упражнение, искам да знаете, че най-трудната част не е да вършите самата дейност. Тя е да се накарате да повялвате, че тази дейност ще ви бъде достатъчно полезна, което ще ви накара да положите реалното усилие да я извършите и да изпитате резултатите.

Често, когато давам тази задача на пациентите, те идват в продължение на две-три седмици, без още да са го направили. Това е нормално. Толкова съм сигурна, че първоначално няма да опитат, че по принцип не им давам задачата, докато не съм поработила с тях достатъчно време, за да обуча да разбират какви са ползите от изместването на вниманието и мисленето им, как се отнася към начина, по който мозъкът функционира и как се отразява на настроението им, тъй че разберат стойността на това, което ги моля да направят.

И така, какво е упражнението?

  • Дръжте до леглото си една тетрадка и всяка вечер преди да си легнете, записвайте три неща, които сте харесали в себе си през този ден.
  • Прочетете този списък сутрин, преди да станете от леглото.
  • Правете това всеки ден в продължение на 30 дни.                         

Не е нужно да се големи неща, например аз съм дружелюбен човек. Могат да бъдат простички, например - хареса ми, че задържах вратата за колегата ми или хареса ми, че не побеснях в задръстването днес, или харесва ми, че полагам усилието да правя това упражнение, въпреки че не знам дали ще проработи...

За човек, който страда от депресия, тази дейност може да изисква огромно усилие. Защо?