Човешката походка – на два крака, с изправен гръб се е появила още преди 3,7 млн. години, а не както се смяташе досега преди 1,9 млн. години.

Изследователите обосновават новите изчисления с подробен анализ на 11 древни следи, открити в Танзания през 70-те години на миналия век. Смята се, че въпросните следи са от австралопитеци Australopithecus afarensis. С помощта на компютърна томография учените създали триизмерен модел на следите.

Традиционно се смята, че при ходене извивката на вътрешната част на човешкото стъпало докосва земята и оставя характерен отпечатък. Точно тази представа и съпоставянето й с различни следи на прачовеци в годините са довели до първото изчисление на възрастта на човешката походка.

Новият анализ, проведен от изследователите обаче опорвергава тази представа. Оказва се, че този начин на ходене съвсем не е общовалиден и походката на много от съвременните хора е „маймунска”, коментира един от авторите на изследването Робин Кромптън.

Думите му са лишени от двусмисленост. Всъщност Кромптън има предвид, че доста от съвременните представители на човешкия род се движат така, както са го правили и австралопитеците – с изправен гръб и опирайки се при ходене главно на предната част на стъпалото.

Изследването е публикувано в Journal of the Royal Society Interface.