Големи, лоши, страшни герои и жестоки битки, които изпотяват дланите...

Анимационните филми събуждат силни емоции. Те обаче са здравословни за израстването на детето, твърдят френски психиатри.

В анимационните филми срещу всеки герой има един, който е лош или води труден живот. Въпреки това не бива да се страхуваме да ги показваме на децата.

Страхът, който те изпитват, докато гледат картинките, е здравословен, пише l'Express, позовавайки се на експерти.

Децата разпознават емоциите от най-ранна възраст.

От година и половина хлапето вече ги разграничава. Идентификацията на хората става доста по-късно – към 6-7-годишна възраст. В тази възраст детето може да различи действително от въображаемо, обяснява Клод Алард, психиатър и автор на книги за детското разнитие. 

Героят влиза в комплицирана ситуация. Той е оставен сам на себе си и обикновено трябва да се справи без помощта на възрастните около себе си. Той се страхува.

Но страхът, вместо да го парализира, го стимулира да преодолее трудностите, за да стигне до своите цели. И това е от полза за детето. То вижда своя герой, който побеждава и върви напред като преодолява препятствия, без страх и без да се отказва.

Освен това анимационните филми дават възможност да се разбият определени табута – като например страха от смъртта, от изоставянето, от предателството.

Страхът е конструктивен, но той трябва да остане в конкретен контекст. Затова, ако хлапето се нуждае от разяснения, говорете и обсъдете филма. Заедно направете анализ, за да му помогнете да си изясни всяка ситуация, съветват учените.

Мона Василева / Новите родители