Хората с по-висок социален статут имат повече възможности да се образоват, по-голяма финансова сигурност и по-добър шанс за доходна работа от тези от по-ниските обществени слоеве. Но това не означава, че богатите са по-добри във всичко, твърди М. У. Краус от Университета на Калифорния в Бъркли. Изследването му е публикувано в сп. Psychological Science.

Според Краус, бедните по-добре разпознават емоциите на другите.

Учените се заели с изследването, вдъхновени от откритието, че хората с по-обикновен произход преуспяват, доколкото могат да разчитат на други хора. Ако не ти стигат парите, например, вместо да наемаш бавачка за детето си, се договаряш с роднини или по-добродушни съседки.

В един от експериментите подбрани доброволци с по-нисък и по-висок статут трябвало да разпознават емоции по снимки на лица. По-образованите направили повече грешки, отколкото хората с по-скромни дипломи. По същия начин се проваляли и по-богатите в ситуация на събеседване за наемане на работа - независимо дали в ролята на работодател или кандидат.

Според учените, емоционалната необученост на богатите е свързана със способността им да се справят с проблемите си без да влизат в емоционален контакт с хората, те просто не зависят толкова от тях.

В друг експеримент хората били принудени да мислят, че са в по-ниска социална категория от реалната. И неочаквано уменията им да "четат" чуждите емоции се подобрили. Което означава, че няма нищо генетично в тези способности, а всичко зависи от социалния контекст.