Депресията може да ни изненада по всяко време. Но много от нас понякога дълго прикриват този проблем. Според Световната здравна организация депресията засяга повече от 350 милиона души от всички възрасти по целия свят.

Често може да се обърка с обикновена умора или да се крие под прекомерен работохолизъм и подправено щастие. Тъгата, липсата на инициативност и загубата на сила (психическа и физическа) са някои от признаците на това заболяване. Само лекар може да направи точна диагностика. Въпреки това има няколко симптома, способни да предотвратят негативните последици от депресията.

1. Философски мисли

Хората, които страдат от скрита депресия, обикновено се опитват да развиват философски мисли, използвайки абстрактни изречения. "Само на мен може да ми се случи подобно нещо" вместо "Не получавам достатъчно сън". "Няма смисъл от това" вместо "Мисля, че трябва да използвам друг вариант". По принцип депресираните хора обичат да говорят за смисъла на живота и правят това през цялото време. И техните думи често са абстрактни и неясни. Психолозите казват, че колкото по-конкретни са мислите на даден човек, толкова по-големи са шансовете той да бъде щастлив.

2. Търсене на оправдания

Депресираните хора често използват оправдания, за да скрият своите желания и тъга. Например, те съставят трогателни истории за това защо не могат да отидат на рожден ден или да обядват с колеги. Убедителните извинения служат за прикритие, за да не притесняват никого със своето емоционално състояние.

3. Липса на адекватна реакция

Понякога хората с депресия интерпретират действителността по съвсем различен начин. Те могат да се съгласят с всички, да престанат да изразяват мнение, да спрат да обръщат внимание на обиди и да не изпитват болка, дори тя да е неизбежна: като например загуба на роднина.

4. Психосоматични заболявания

Депресираните хора често се оплакват от сърдечна болка, напрежение в крайниците, затруднено дишане, главоболие, зъбобол и други симптоми. По принцип, изследванията показват, че тяхното здраве е наред. Различните болезнени усещания посочват нестабилно състояние. На свой ред те предизвикват тревожност и напрежение, които създават порочен кръг и карат човек да страда от психосоматична болка.

5. Натрапчиви мисли

В съзнанието на депресираните хора изникват различни въпроси. Те са сигурни, че търсят отговори, но подобни натрапчиви мисли не могат да решат техните проблеми. Точно обратното, създават илюзия за опити да го направят. Лесно може да разберете дали вашият приятел или роднина страда от натрапчиви мисли: човек е прекалено тъжен, разсеян, постоянно говори за един и същ проблем и не се опитва да предприема действия, вместо да ги обсъжда. Може да вземете пример от "Високо напрежение". В него героят на Брадли Купър е обсебен от мисли за написването на книга и възможен успех. Той изпада в апатия и стрес, губейки своите роднини един по един.