7 урока, които никога не е късно да научим
Човек никога не знае кога животът се кани да му предаде нов урок, пише Мениджър Нюз. Това не може да се планира. Уроците винаги проблясват тогава, когато най-малко ги очакваме. На моменти ни се иска да сме ги научили по-рано, за да се спасим от глупавите решения и изгубеното време.
И въпреки това има неща, които никога не е късно да научим. На 40, на 50 и повече – винаги трябва да сме готови за новите възможности за самоусъвършенстване и успех. Предприемачът Кевин Даум споделя със списание Inc. седемте най-важни урока, за които никога не е късно.
1. Колекционирайте хора.
Понякога познатите ви се сдобиват с успех едва след 40-годишна възраст. Дори и преди това отношенията ви да са се изчерпвали със спорадични обаждания и оплаквания за неуспехи, в един момент може да се радвате, че сте изградили около себе си мрежа от хора, с които можете да си помогнете в случай на нужда, и с които може да споделите много чудесни възможности.
2. Сейте семена.
Осъзнайте цената на времето – не като стока, а като съдружник. Използвайте хода му в своя полза. Някои от най-хубавите неща в живота се развиват постепенно. Добрите бизнес модели и маркетингови програми отнемат поне 3 до 5 години, за да пуснат корени. Затова, посявайте семената на успеха и имайте търпение да ги изчакате да пораснат.
3. Единственото одобрение, от което се нуждаете, е вашето собствено.
В младостта си често се борим с несигурността. Нуждаем се от успеха заради утехата и увереността, която ни дава в собствените ни способности. Губим време и сили да се чувстваме неудобно в кожата си. Един ден обаче разбираме, че единственото мнение, което има значение за щастието ни, е нашето собствено.
4. Желанието е по-силно от потенциала.
Предприемачите виждат потенциал във всичко и всеки. Когато се наемат хора обаче, това може да доведе до сериозни проблеми. След уталожването на първоначалния ентусиазъм, новите служители изведнъж показват истинското си лице и оттам започват разочарованията. С опита ще разберете, че трябва да проверявате повече желанието, отколкото потенциала – и това включва и самите вас. Не задавайте въпроса „Мога ли?”. Питайте „Трябва ли?”.