Дълго се смяташе, че хората са родени с определено изначално дадено им ниво на интелигентност и най-доброто, което могат да сторят в живота, е да се примирят със своя потенциал. Но учени доказаха, че всъщност можем да повишаваме този потенциал и да се радваме на себе си в процеса. Днес знаем, че когато усвояваме нови умения, мозъкът ни създава неврологични пътища и това го кара да работи по-бързо и по-добре. 7 конкретни хобита дори са научно доказани като начини да станем по-умни. 

Кои са те? Американският сайт Business Insider ги изброява в материал. Става дума за следното: 

Свирене на музикален инструмент. То помага на творчеството, аналитичните умения, езика, математическите способности, моторно-двигателния апарат и други. Всичко това са великолепни предимства. Мнозина смятат, че участието в отборни спортове върши същата полезна работа за развитието на интелигентността. Но различното в свиренето на инструмент и създаването на музика е, че за разлика от останалите видове активности, само то засилва corpus callosum, който свързва двете полукълба на мозъка чрез създаването на нови неврологични връзки. Подобреният corpus callosum помага в изпълнителните умения, на паметта, на способността да разрешаваме проблеми и на цялостните мозъчни функции, колкото и да е възрастен човекът. 

Четене на различни видове четива. Четене на всичко. Без значение дали то в "Хари Потър", "Игра на тронове" или новия брой на "Уолстрийт джърнъл". Четенето ни кара да се чувстваме по-добре като себе си. То повишава три типа интелигентност - кристализираната, флуидната и емоционалната. Подобрява способността да решаваме задачи, да разрешаваме проблеми. Като съчетаваме различни парченца знание заедно, по-добре се ориентираме в ежедневния живот, можем да прозираме повтарящите се модели наоколо, да разбираме процесите, които се случват, и точно да интерпретираме и отговаряме на чувствата на другите. По отношение на работата, това се превежда като да накараш събитията да се случват и да правиш по-добри мениджърски решения. 

Редовни физически упражнения. Упражняването на тялото по-често от веднъж седмично, както знаем, изпълва клетките с BDNF - протеин, полезен за паметта, за умението да се учим, да се фокусираме, концентрацията и способността да разбираме. Всички те често са обобщавани с названието "ментална активност". Някои учени спекулират, че седенето в неподвижно състояние дълго време дори има обратния ефект - то замъглява мозъка и го забавя, възпира го да работи толкова добре, колкото би могъл. 

Вижте още на страниците на Мениджър Нюз.