10 невероятни неща, които не знаете за България
Освен основател на кибуц, литературен рецензент и автор на романите „Valley of Thracians” и наскоро излезлият „Бургаската афера” (ИК „Сиела”), Елис Шуман е и страстен почитател на пътешествията и добрата храна. През 2014 г. Шуман публикува в The Huffington Post статия, посветена на България, която бързо набира популярност в интернет. Ето я и нея, в превод на издателството:
България? Защо да я посетим? България е красива страна с величествени планини, пясъчни плажове, живописни села, вкусна храна и гостоприемни хора. Освен това не е скъпо.
Ако не знаете нищо за България, ето 10 причини, заради които да я посетите.
1. Розите. Българската роза е не просто изумително красива, но е и основна стока за износ. Смята се, че розовите листа са източник на около 85% от розовото масло в световен мащаб, а то е основен продукт в парфюмерийната индустрия. Събирането на рози е много трудоемък процес. Посетете страната през май или юни, когато е и пъстрият розобер.
2. Киселото мляко. Българското кисело мляко е може би най-доброто в света, с уникален вкус, дължащ се на бактерията Lactobacillicus bulgaricus, която се намира само по тези земи. Опитайте гъстото планинско овче мляко в комбинация с мармалад или мед.
3. Кимането. Когато задавате въпрос на българин, отговорът му може и да ви обърка. В България кимането с глава нагоре-надолу означава отрицание, а хоризонталното поклащане значи „да”. За да стане още по-сложно, когато местните разговарят с чужденци, те често разменят движенията. Обикновено по-старото поколение продължава да спазва традицията с кимането, датираща от османско време.
4. Шопска салата. Тя е национално ястие. Салатата се прави от нарязани на ситно градински домати, краставици, лук, сурова или печена чушка, и е поръсена с българско саламурено сирене. Украсява се с магданоз и се добавя лек дресинг от слънчогледово олио и винен оцет. Шопската салата добива популярност през комунизма, когато е наложена от българската туристическа агенция по това време – Балкантурист.
5. Кирилицата. Българите четат и пишат на кирилица. Страната е родината на тази азбука, а употребата ѝ е наложена преди това да се случи в Русия. Заслугата е на братята Кирил и Методий, родени през IX век. Те били християнски мисионери, които използвали азбуката си, за да ограмотят населението от славянски езичници през Първото българско царство. Празникът на двамата братя светци е сред най-честваните български православни празници.