Днес пред Регионалния център за съвременни изкуства (РЦСИ) "Топлоцентрала“ в София с официална церемония беше открит първият в столицата планетариум, в присъствието на екипа от създателите му, на първия български космонавт Георги Иванов (патрон на проекта), Малина Едрева - председател на  Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столична община, директора на РЦСИ Веселин Димов, представители на различни обществени институции и гости.  

Автори на идейния проект, конструктори и изпълнители на планетариума са няколко млади изобретатели от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“.

За две години екипът на „Фотоника“: авиационните инженер-конструктори д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков, оперативният директор Апостол Спасов и главните технолози Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин успяват да превърнат една мечта в реалност. Последователно печелят три конкурса, с които финансират проекта за планетариума: конкурса  „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол - Знание“, конкурс по инициативата „Американският оптимизъм среща българския потенциал“ на Фондация „Америка за България“ и конкурс за научни проекти на Пощенска банка. И тъй като, по думите на д-р Недислав Веселинов, „планетариумът накрая излезе на цената на малък апартамент в центъра на София“, подкрепа оказва и дарителска финансова кампания, плюс помощ от доброволчески труд.

„Планетариумът е пример за това как ефективното сътрудничество между различни сектори в държавата – от Общината през фондации, институции и граждански инициативи, може да създаде нещо прекрасно. Пример е и за силата на дарителството и доброволческият труд“, каза Десислава Тальокова, изпълнителен директор на Фондация "Америка за България".  „Всички очакват, че в планетариума ще видят космос, но ще има всъщност и океани, и корали“, допълни Тальокова, предава БТА. Софийският планетариум е уникален с наклонения си на 25 градуса купол, изработен от композитни материали, използвани предимно в самолетостроенето. Диаметърът на купола е 5 м, височината - 4.6 м, а капацитетът на посетители е до 15 души. Вчера създателите му са пробвали да съберат 16 души, "но по-комфортно е с 15", шегуват се те.

Съоръжението се отличава със специална акустика, реализирана по физични закони. „Ще плувате в звуци, без никакво технологично озвучаване, всичко е чиста физика“, обясни инж. Веселинов. 

Екипът представи в кратък филм процеса по изграждането му. Конструкцията на планетариума е разработена от авиационните инженери Недислав Веселинов и Янислав Мирков. Производственият процес по изработката на планетариума е извършен в авио-работилницата на NIKI Rotor Aviation в Правец и в цеховете за ремонт на самолети на HeliAir. Първо е направена матрица от дърво и метал, следва дълъг процес на преодоляване на препятствия, проби и грешки, докато накрая „се изстреляхме към звездите“ (по израза на създателите от екипа). Младите специалисти обявиха, че вече разполагат с ноу-хау за производство на планетариуми, без значение от техния мащаб. С усвоената технология ще могат да строят планетариуми и за 150 души.

Георги Иванов припомни, че България е в топ-позициите като космическа държава и отбеляза с гордост, че Софийският планетариум се открива в навечерието на 1 декември, когато се навършват 50 години от обявяването на страната ни за космическа сила.      

Досега София беше единствената европейска столица без планетариум.

На 26 ноември планетариумът ще отвори за посетители. Работното време ще бъде от 11:00 часа до късно вечерта, на всеки кръгъл час ще влизат по 12-15 души. Ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките, в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита. Ще има и социална програма с безплатен вход за посетители със специални потребности.