Китайски учени създадоха AI устройство за навигация на незрящи хора
Китайски изследователи разработиха иновативно преносимо устройство с изкуствен интелект (AI), което улеснява придвижването на хора със зрителни увреждания, съобщава агенция Синхуа. Новата технология интегрира визуална, слухова и тактилна обратна връзка, за да предостави реална помощ в ориентирането и движението.
Умна система за навигация с изкуствен интелект
Устройството използва напреднали AI алгоритми за сканиране на заобикалящата среда чрез вградена камера. При приближаване до препятствия или обекти, системата изпраща сигнали към потребителя чрез слушалки с костна проводимост и електронни лепенки, поставени на китката. Така потребителят получава ясни инструкции за посока – напред, наляво, надясно или за корекция на маршрута – в реално време.
Технологията е проектирана така, че да бъде лесна за използване от хора със зрителни увреждания, като съчетава AI навигация с модерна хардуерна интеграция. Целта е да се повиши нивото на независимост и безопасност при ежедневното придвижване.
Успешни тестове с незрящи и хуманоидни роботи
Системата е преминала успешни изпитания както във виртуална, така и в реална среда. Тестовете включват незрящи доброволци и хуманоидни роботи, които демонстрират подобрена навигационна ефективност. Участниците са се справили с преминаване през лабиринти, претрупани помещения и задачи за локализиране и хващане на предмети – всичко това с по-голяма лекота и точност.
Международно сътрудничество и научна публикация
Проектът е ръководен от доц. Гу Лейлей от Шанхайския университет "Цзяо Тун", в сътрудничество с учени от Университета Фудан, Хонконгския университет за наука и технологии, и Източнокитайския педагогически университет. Резултатите от изследването са публикувани в престижното списание Nature Machine Intelligence.