Защо северният магнитен полюс на Земята се движи на изток по цялото земно кълбо?
Магнитните полюси на Земята не са нещо неизменно. През последните векове северният магнитен полюс на Земята се движи на изток с все по-бързи темпове, измествайки се на хиляди километри по цялото земно кълбо. Масовата тенденция на колебание на компаса се дължи на огромни океани от течен метал във вътрешността на Земята и на някои фундаментални принципи на електромагнетизма.
От 30-те години на миналия век насам северният магнитен полюс на Земята се е преместил на около 2250 км в горните части на Северното полукълбо от Канада към Сибир.
Пътуването на северния магнитен полюс изглежда също се ускорява. Между 1990 г. и 2005 г. скоростта на придвижване на полюса се е увеличила от по-малко от 15 километра на година до около 50-60 километра на година, сочи проучване от 2020 г..
Ако продължи с това темпо, през следващото десетилетие северният магнитен полюс ще се придвижи с до 660 километра към Сибир. Ефектът е толкова дълбок, че учени от Британската геоложка служба (БГС) вече заявиха, че до 2040 г. всички компаси „вероятно ще сочат на изток от истинския север“.
От другата страна на планетата южният магнитен полюс на Земята също изглежда се движи (основно на изток над крайбрежието на Антарктида). Тези промени може да изглеждат екстремни, но са възможни и по-големи размествания. Средно на всеки около 300 000 години магнитните полюси на Земята се разменят изцяло; северният полюс се превръща в южен, а южният - в северен. Тъй като последната смяна на полюсите е била преди 780 000 години, някои смятат, че новата смяна отдавна е закъсняла.
Магнитните полюси на Земята са резултат от движението на разтопено желязо и никел около външното ѝ ядро. Тези течни метали са проводими и в постоянно движение поради въртенето на планетата и конвекцията, предизвикана от топлината. В унисон с принципите на електромагнетизма движението създава електрически токове, които генерират магнитно поле.
Това е известно като геодинамичната система на Земята или теорията за динамото. Както видяхме при последните размествания, магнитните полюси не са постоянни и системата геодинамо може да изглежда доста хаотична.
Както е обяснено в споменатото по-горе проучване от 2020 г., неотдавнашното изместване към Сибир вероятно се дължи на промяна в модела на потока в земните недра, настъпила между 1970 и 1999 г. Тази промяна довежда до издължаване разтопения материал под Канада. Вследствие на това влиянието му върху магнитосферата отслабва, а полюсът се приплъзва към Сибир.
Поне това е една от съвременните теории.
„Знаем, че има нередовни промени в течното външно ядро на планетата и че магнитното поле отслабва и под Канада, но все още не е възможно да се каже точно и със сигурност защо магнитният север се променя толкова бързо“, казва Киаран Беган, геофизик от БГС, в изявление от 2019 г.
Преместването на полюсите ще има минимално въздействие върху ежедневието ви (освен ако не сте предмодерен моряк, който кръстосва непознати морета). Въпреки това учените трябва да следят движението на полюса, тъй като Глобалната система за позициониране (GPS) и други сателитни радионавигационни системи ще трябва да бъдат калибрирани отново с оглед на изместването.