За 24 часа мълнии убиха 38 души в Индия
През изминалия уикенд мълнии убиха най-малко 38 души в Индия, предава "Aсошиейтед прес". Мълниите са обичайно явление през индийските лета, но през последните няколко десетилетия подобни опустошителни природни събития зачестяват основно заради климатичните промени.
Служител на полицията уточни, че 11 души от загиналите са си правили селфита по време на гръмотевична буря край наблюдателната кула на форт Амбър – историческа местност в западния щат Раджастан. Най-малко 9 други са загинали, а 20 – са ранени от мълнии в други части на Раджастан. 18 души са умрели заради мълния в неделя в северния щат Утар Прадеш, по това време повечето от тях са били земеделски работници, работещи на полето.
Сезонът на летните мусони в Индия продължава всяка година от юни до септември. Той се отличава с обилни дъждове и висока влажност. Когато нивата на влажността се увличат и температурата по повърхността е висока, се образуват идеалните условия за гръмотевични облаци от типа на Cumulonimbus (купесто-дъждовни).
Когато повърхността на Земята е гореща, тя нагрява въздуха и сформира възходящо течение от топъл въздух. Докато въздухът се изкачва и преминава през атмосферата, той се охлажда и образува облак. Рано или късно може да образува леденостуден облак, в който температурите са под нулата и водните изпарения се превръщат в лед. Същевременно обаче топлият въздух, идващ от повърхността на Земята, продължава да оказва натиск отдолу. Това кара ледените кристали да започнат да се трият едни в други и да натрупват електрически заряд из облака – в долната му част се образува отрицателен, а в горната – положителен. Когато положителният и отрицателният заряд нараснат достатъчно, се освобождава светкавичен електрически заряд или към Земята, или към другите облаци.
Форт Амбър. Източник: Rohini Vachher / Shutterstock
Сезонът на мусоните винаги се е отличавал с мълнии. Изглежда обаче този феномен става все по-често срещан, по-интензивен и по-смъртоносен. Според статистика на властите в Индия, цитиран от Hindustan Times, от 2004-та насам всяка година мълнии отнемат живота на почти 2000 души. Тази цифра почти два пъти по-голяма от смъртните случаи, отчетени в края на 60-те години на миналия век.
Все по-очевдино е, че увеличението на мълниите е тясно свързано със световната климатична криза. От една страна, климатичните промени покачват глобалните температурите, а от друга - топлината изпарява по-големи количества вода от океаните и езерата и всичките тези изпарения се озовават в земната атмосфера. Една по-топла атмосфера може да задържа по-големи количества влага, а това само по себе си е идеална рецепта за повече мълнии и гръмотевични бури.
„През последните години и температурите на повърхността, и нивата на влажността се увеличиха значително. Урбанизацията доведе до отсичането на множество дървета, което също допринася за покачването на температурите. Ние смятаме, че тези две неща са основното нещо, което допринася за увеличението на мълнии. Увеличението на смъртните случаи от мълнии пък би могло да бъде обяснено с факта, че през последните години все повече хора се намират на открито и вероятно са изложени на подобна опасност“, това казва д-р Сунил Д. Павар от Индийския институт по тропична метеорология пред Hindustan Times.
Източник: IFLScience